به دنبال نگرانی سازمان جهانی بهداشت از افزایش موارد ابتلا به سرخکان در افغانستان، پزشکان در شفاخانه‌ی صحت طفل اندرا‌گاندی، به سلام‌وطندار می‌گویند که در یک‌ ماه‌ونیم پسین شمار کودکان مبتلا به این بیماری ۷۰ درصد افزایش یافته است.

محب‌‎الله حبیبی، مسئول بخش بیماری‌های ساری در شفاخانه‌ی صحت طفل، می‌گوید که از نیمه‌های دلو تا کنون نزدیک به ۵۰۰ کودک مبتلا به سرخکان ثبت شده که از این میان، پنج کودک جان باخته ‌اند.

او می‌افزاید: «در گذشته روزانه شش یا هفت مراجعه‌کننده داشتیم؛ اکنون ۱۲ تا ۱۵ بیمار را بستری می‌کنیم. در حوت ۲۸۰ بیمار ثبت شده و دو برابر افزایش یافته است. در هر بستر سه تا چهار بیمار داریم. در نزدیک به دو ماه ۴۷۷ نمونه مثبت بوده است.»

سازمان جهانی بهداشت، روز گذشته (دوشنبه، ۲۸ حوت) در بیانیه‌‌ای از افزایش شمار کودکان مبتلا به سرخکان در افغانستان هشدار داد و از خانواده‌ها خواست که کودکان شان را به موقع واکسین ضد‌سرخکان کنند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در سوی دیگر، شماری از خانواده‌هایی که کودکان شان به سرخکان مبتلا شده اند، می‌گویند که به دلیل نبود امکانات و آگاهی‌نداشتن، کودکان شان را واکسین ضدسرخکان نکرده و اکنون آن‌ها به این بیماری مبتلا شده اند.

سونیا که کودک دوساله‌اش به سرخکان مبتلا شده است، می‌گوید: «پنج یا شش روز می‌شود که بیمار شده است؛ زیاد استفراغ می‌کند؛ چیزی نمی‌خورد؛ دل‌بدی دارد و سینه‌‌بغل هم است. واکسین دریافت نکردم؛ ما رفتیم پاکستان و واکسین کودکم ماند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

شریفه، باشنده‌ی بامیان که کودکش به سرخکان مبتلا است، می‌گوید که به دلیل فراهم‌نبودن زمینه‌ی درمان در شفاخانه‌های بامیان، ناچار شده است کودکش را برای درمان به کابل بیاورد.

این مادر می‌افزاید: «۲۰ روز می‌شود که بیمار است. در بامیان بستری بود؛ اما صحت‌یاب نشد؛ پزشکان گفتند مشکل قلبی دارد، به کابل ببرید. واکسین ضدسرخکان هم نکردم؛ گفتم مشکل ندارد؛ سینه‌بغل هم است، زیاد تب دارد.»

مستوره که کودک هفت‌ماهه‌اش به این بیماری مبتلا شده است، نیز می‌گوید: «چهار روز است که به شفاخانه آمده‌ایم؛ این کودک هفت‌ماهه است. وقت واکسین هنوز نشده است؛ تب، اسهال و دل‌بدی دارد.»

پزشکان سینه‌بغل و بیرون‌شدن دانه‌های سرخ‌رنگ در بدن کودکان را، از نشانه‌های ابتلای کودکان به سرخکان عنوان می‌کنند و می‌گویند که برای پیش‌گیری از این بیماری، خانواده‌ها باید کودکان شان را واکسین ضد‌سرخکان کرده و بهداشت آن‌ها را رعایت کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: