یک روز پس از زمین‌لرزه‌ی مرگ‌بار در ولسوالی زنده‌جان هرات، وزارت اقتصاد امروز (یک‌شنبه، ۱۶ میزان) نشست مشورتی را به هدف جلب کمک‌های داخلی و خارجی برای کمک به آسیب‌دیدگان این  مین‌لرزه، برگزار کرد. دین‌محمد حنیف، سرپرست این وزارت، در این نشست از نمایندگان مؤسسه‌های داخلی و خارجی خواست که برای کمک به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات، دست به کار شوند.

به گفته‌ی سرپرست وزارت اقتصاد، نهادهای داخلی و خارجی کمک به زلزله‌زدگان در هرات را، در اولویت کار شان قرار دهند. دین‌محمد حنیف، می‌افزاید: «ما به مردم غم‌دیده و رنج‌دیده‌ی هرات اطمینان می‌دهیم که امارت اسلامی و وزارت اقتصاد حاضران این مجلس که نمایندگان مؤسسات داخلی و خارجی در آن شرکت دارند، با شما غم‌شریک و در پهلوی تان هستیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، نمایندگان نهادهای خارجی که در این نشست حضور داشتند، آمادگی شان برای ارسال کمک به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات را نشان و اطمینان دادند که تمام تلاش شان را برای کمک به آسیب‌دیدگان به کار خواهند بست.

خانم حنا، نماینده‌ی بخش کمک‌های اضطراری سازمان ملل متحد، در این نشست می‌گوید: «ما یک تیم قوی هستیم که با هم‌آهنگی سازمان اوچا و دیگر سازمان‌های هم‌سان، پیش می‌رویم. در قسمت تهیه‌ی مواد غذایی، کمک‌های اولیه و دیگر کمک‌ها، با استفاده از زون‌هایی که در هرات داریم، به آسیب‌دیدگان رسیدگی می‌کنیم.»

گینیت راجز، نماینده‌ی دفتر هم‌آهنگ‌کننده‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد (اوچا) در افغانستان، نیز می‌گوید: «شب گذشته ما تیم‌ها را هم‌آهنگ کردیم که به زلزله‌زدگان کمک کنیم و در شتاب هستیم که به آسیب‌دیدگان کمک ارائه شود. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا با مؤسسات دیگر هم‌آهنگی داشته باشیم و کمک‌های عاجل را بفرستیم.»

در سوی دیگر، شماری از نهادهای داخلی، نیز وعده سپردند که برای کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه‌ی روز گذشته در هرات، تلاش می‌کنند.

عبدالبشیر سخی‌زاده، سرطبیب شفاخانه‌ی فرانسوی‌ها در کابل، می‌گوید که این شفاخانه آماده است بیمارانی را که به مراقبت‌های عاجل نیاز دارند، درمان کند.

او می‌افزاید: «ما آمادگی کامل داریم برای درمان بیمارانی که امکان درمان شان در هرات نیست. ما از مؤسساتی که در بخش خدمات اضطراری کار می‌کنند، این که مریضانی که برای تداوی و جراحی پیش‌رفته نیاز دارند، ما در خدمت هستیم.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

در این نشست، هم‌چنان تصمیم گرفته شد که کمتیه‌ای به هدف انسجام کمک‌ها و هم‌آهنگی میان نهادهای امداد‌رسان داخلی و خارجی ایجاد شود.

تلاش‌ها برای کمک به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه‌ی روز گذشته در هرات، در حالی انجام می‌شود که بر اساس آخرین ارقام ارائه‌شده از سوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، در پی این زمین‌لرزه‌ی نیرومند ۲۰۵۳ تن جان باخته و زخمی شده اند. افزون بر این، ۱۳۲۹ خانه‌ی رهایشی به گونه‌ی کامل تخریب شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: