مسئولان وزارت امور سرحدات، اقوام و قبایل، امروز (دوشنبه، ۹ اسد) در برنامه‌ی حساب‌دهی دولت به ملت می‌گویند که در یک ‌سال گذشته، به ۲۸ پروژه‌ی پیشنهادی مردم رسیدگی شده‌ است.

به گفته‌ی مسئولان، این شمار پروژه‌ها از جمله‌ی ۱۰۸ پروژه‌ای است که قوم‌‎ها در کشور به ویژه اقلیت‌ها و باشندگان مناطق مرزی، برای رسیدگی به وضعیت‌ شان پیشنهاد شده بود و حکومت سرپرست تنها توانسته ‌است به ۲۸ پروژه‌ی آن رسیدگی کند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

نورالله نوری، سرپرست وزارت امور سرحدات، اقوام و قبایل، اطمینان می‌دهد که برای رسیدگی به دیگر پروژه‌های پیشنهادی مردم، نیز تلاش‌ها جریان دارد.

او می‌افزاید: «بر اساس عرایض و پیشنهادات مردم، از جانب این وزارت ۱۰۸ پروژه رسماً به مقام ریاست‌الوزرا و ارگان‌های ذی‌ربط شریک ساخته شده‌ که از جمله‌ی آن به ۲۸ مورد رسیدگی صورت گرفته‌ است و متباقی زیر کار قرار دارد.»

مسئولان وزارت امور سرحدات، اقوام و قبایل، هم‌چنان از برگزاری ۳۴ جرگه‌ی قومی در یک‌ سال گذشته و حل ۱۳۰ منازعه‌ی بزرگ و ۳۰۰ منازعه‌ی کوچک قومی که منجر به کشته‌شدن ۶۹۱ تن شده بود، خبر می‌دهند.

نورالله نوری، در این باره می‌گوید: «حل‌وفصل اختلافات ۲۳ساله در ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا، منازعه‌ی ۳۰ساله در ولسوالی آقچه‌ی ولایت جوزجان، اختلافات ۳۷ساله میان اقوام در ولسوالی شینواری ولایت ننگرهار و منازعه‌ی ۹۱ساله در ولایت نورستان، از جمله‌ی منازعات حل‌شده‌ است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان وزارت امور سرحدات، اقوام و قبایل، هم‌چنان از بررسی بیش از ۲۳۰۰ کیلومتر مرزهای کشور خبر می‌دهند که جزئیات این بررسی‌ها در بخش تخطی‌های مرزی و راه‌های غیرقانونی و نشانه‌های موجود در امتداد خط‌های مرزی افغانستان، با نهاد‌های امنیتی شریک شده ‌است.

مسئولان این وزارت، در حالی از این دست‌آوردهای خود خبر می‌دهند که در جریان دو سال گذشته، نقاط مختلف کشور گواه درگیری‌های قومی بود و بر اساس گزارش سلام‌وطندار، در بیش‌تر این درگیری‌ها یکی از طرف‌های منازعه از فیصله‌ی امارت اسلامی ناراض بوده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: