رهبران آمریکا، آسترالیا، هند و جاپان در یک بیانیۀ مشترک که روز گذشته پس از نشست مشترک دربارۀ امنیت منطقه‌یی (QUAD) صادر شده است، از طالبان خواسته‌اند که برای شهروندان افغانستان که مایل به خروج از این کشور هستند، گذرگاه امن ایجاد کنند.

در این بیانیه از طالبان نیز خواسته شده است که حقوق بشری تمام افغان‌ها، از جمله زنان، کودکان و اقلیت‌ها را رعایت کنند. براساس این بیانیه که از سوی کاخ سفید منتشر شده، در نشست(QUAD)  روی اهمیت مبارزه با تروریسم در افغانستان و این‌که از خاک افغانستان به‌عنوان پناه‌گاه گروه‌های تروریستی استفاده نشود، بحث شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در این نشست تأکید شده است که از خاک افغانستان نباید برای حمله بر کشورهای دیگر، پناه‌دادن یا آموزش تروریست‌ها و برنامه‌ریزی یا تأمین مالی اقدامات تروریستی استفاده شود. سران کشورهای عضو (QUAD) در این نشست گفته‌اند که سیاست‌های دیپلماتیک، اقتصادی و حقوق بشری‌شان را در برابر افغانستان هماهنگ می‌کنند.

آنان هم‌چنان تأکید کرده‌اند که هم‌کاری‌های ضد ترویستی و بشردوستانۀ‌شان را در ماه‌های آینده مطابق به قطع‌نامۀ ۲۵۹۳ سازمان ملل متحد، بیش‌تر خواهند کرد. در بخشی از بیانیۀ مشترک آمریکا، آسترالیا، جاپان و هند نیز آمده است که آنان هرگونه پشتی‌بانی لوژستیکی، مالی یا نظامی از گروه‌های تروریستی که این گروه‌ها را قادر به حمله‌های بیرون‌مرزی کند، محکوم می‌کنند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

افزون بر این، شدت بحران آب و هوا، پیچیده‌گی امنیت منطقه‌یی و مبارزه با تروریسم در جنوب آسیا نیز از محورهای بحث نشست (QUAD) بوده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: