شماری از پیمان‌کاران افغانستان که در جریان چندین سال گذشته با نیروهای خارجی در اردوگاه «اِرینا» در ولایت هرات همکاری می‌کردند، از تهدیدات امنیتی ابراز نگرانی می‌کنند.

این پیمان‌کاران با حمل شعار «زنده‌گی ما را نجات دهید» امروز (چهارشنبه، ۱۹ جوزا/خرداد) در یک گردهمایی اعتراضی در برابر ساختمان کمیسیون ساحه‌یی حقوق بشر هرات می‌گویند که حدود ۱۲۰ پیمان‌کار افغانستان از سال ۲۰۰۱ میلادی در اردوگاه اِرینا، مربوط نیروهای خارجی در این ولایت همکاری کردند و اکنون با خروج این نیروهای، جان‌های‌‌شان در خطر است.

جلیل‌احمد احمدزی، یکی از پیمان‌کاران اردوگاه ارینا با انتقاد از نیروهای خارجی می‌گوید، با آن‌که دو دهه با این نیروها همکاری کردند، اما این نیروها، کوچک‌ترین توجهی به خواست آنان نکرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

الیاس رحیمی، یکی دیگر از پیمان‌کاران این اردوگاه می‌گوید، هرچند طالبان وعده سپرده‌ به کسانی‌ که با نیروهای خارجی کار کرده‌‌اند،  امنیت‌شان مصون است؛ اما به گفتۀ او، تجربه نشان داده است که این گروه به وعده‌های‌شان عمل نکرده‌اند.

وحید کاکر، نمایندۀ این پیمان‌کاران می‌گوید، در جریان ۲۰ سال گذشته بیش‌ترین خدمات به‌ویژه خدمات ساخت‌وساز اردوگاه‌ها، حمل‌ونقل و خریداری‌ها را برای نیروهای خارجی انجام داده‌‌اند و با رفتن این نیروها از افغانستان، شرایط زنده‌گی برای‌شان سخت شده است.

به گفتۀ او، سه سال پیش طالبان یکی از پیمان‌کاران را در ولسوالی گذره به جرم انتقال دو موتر ریگ به اردوگاه نیروهای خارجی، سر بریدند.

پیش از این محمد نعیم، سخنگوی گروه طالبان، در قطر اعلام کرده بود که به همه دیپلمات‌های خارجی، خبرنگاران و کارمندان نهادهای بشری و خدمات انسان‌دوستانه اطمینان می‌دهد که امنیت‌شان مصون است و از آن‌ها خواسته بود نگران نباشند.

این پیمان کاران از نیروهای خارجی و سازمان ملل می‌خواهند که زمینۀ رفتن آنان به بیرون از کشور را فراهم سازند.

محمود جامی، عضو نظارت کمیسیون ساحه‌یی حقوق بشر در هرات می‌گوید، شکایت پیمان‌کاران افغانستان از تهدیدهای امنیتی که پس از خروج نیروهای خارجی متوجه جان آنان است را ثبت کرده و به نهاد‌های مربوطه در مرکز  می‌فرستند.

پیش از این شماری از پیمان‌کاران افغانستان با نیروهای خارجی در کابل نیز از افزایش تهدیدات امنیتی علیه خودشان پس از خروج نیروهای خارجی، ابراز نگرانی کردند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: