مسئولان اتاق تجارت و صنایع، اتحادیۀ زعفران‌کاران و زنان تجارت‌پیشه و فعالان مدنی و سیاسی هرات بنا به آن‌چه فساد میلیونی در گمرک‌های کشور به‌ویژه گمرک‌ این ولایت گفته می‌شود، امروز در برابر دروازۀ ورودی این گمرک نشست اعتراضی برگزار کردند.

معترضان می‌گویند که بیش‌تر کارمندان گمرک هرات با دزدی درآمد حکومت میلیاردر شده‌اند و اکنون در کشورهای ایران، ترکیه و دُبی سرگرم سرمایه‌گذاری و خوش‌گذرانی‌اند. به گفتۀ آنان، روزانه یک‌ کارمند عادی دروازۀ گمرک هرات ۱۵۰ هزار افغانی درآمد دارد.

نعیم غیور، فعال سیاسی هرات در این نشست اعتراضی می‌گوید که فساد گسترده در گمرک‌های کشور به‌ویژه گمرک این ولایت، کارد را به استخوان مردم رسانده است. آقای غیور که چندی پیش در بخش‌های کشفی پولیس هرات کار می‌کرد، می‌گوید که برخی از کارمندان و مافیای گمرک هرات درآمد حکومت را در محفل‌ها و خوش‌گذرانی‌شان مصرف می‌کنند.

گمرک هرات

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

نعیم غیور می‌افزاید: «من شاهد دارم یک بچه که در دروازۀ اول گمرک کار می‌کند، روزانه یک‌ونیم لک افغانی پیداگری دارد و بچه‌یی که در دورازۀ دوم ‌کار می‌کند، روز ۸ هزار افغانی پیدا می‌کند.»

در همین حال، سیدمسعود سادات، معاون کمیتۀ نفت و گاز اتاق تجارت و صنایع افغانستان در این نشست از باج‌گیری و بیرون‌شدن روزانه ده‌ها موتر بدون محصول یا تغییر کالا خبر می‌دهد و می‌گوید، بیش‌تر کالاهای گران‌بها زیر نام اموالی با بهای پایین در گمرک هرات محصول می‌شود.

سیدمسعود سادات تأکید می‌کند که فاسدان گمرک هرات به دولت معلوم است و باید دولت آن‌ها را افشا کند. او می‌افزاید: «در طول چندین ‌سال حتی یک بوتل انرژی ردبول و مانستر یا انرژی‌های خارجی دیگر و بعضی اموال گران‌بهای دیگر در گمرک اسلام‌قلعه محصول نشده است؛ در حالی که روزانه کانتینرهای زیادی وارد می‌شود.»

از سویی هم، بشیراحمد رشیدی، رئیس اتحادیۀ زعفران‌کاران افغانستان در هرات در این نشست از کاهش ۵۰ درصدی بهای زعفران ام‌سال نسبت به سال گذشته خبر می‌دهد و می‌گوید، در حالی که هر ماه تُن‌ها زعفران از هرات به بیرون از کشور صادر می‌شود؛ اما بهای زعفران در بازار این ولایت روزبه‌روز کاهش می‌یابد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آقای رشیدی دلیل کاهش بهای زعفران در بازار هرات را واردات غیرقانونی زعفران ایران به بازارهای این ولایت می‌داند و می‌گوید که نهادهای امنیتی و کشفی در این زمینه کوتاهی می‌کنند. رئیس اتحادیۀ زعفران‌کاران افغانستان در هرات هشدار می‌دهد اگر حلقاتی که در پی بدنامی زعفران افغانستان‌اند شناسایی نشوند، صنعت زعفران به گونۀ بی‌پیشینه به رکود روبه‌رو خواهد شد.

برخی از زنان تجارت‌پیشه و فعالان مدنی هرات نیز در این نشست اعتراضی می‌گویند که ادامۀ کار سرپرستان در ادارۀ گمرک هرات و نبود اسکنرها در این گمرک، سبب افزایش فساد در این اداره شده است.

با این حال، عمر مهمند، معاون ادارۀ گمرک‌های وزارت مالیه وجود فساد در گمرک‌های کشور را می‌پذیرد. آقای مهمند از اصلاحات چند ماه پسین در گمرک‌های کشور خبر می‌دهد و می‌گوید که در پی این اصلاحات، درآمد گمرک‌های کشور در ۵ ماه گذشته نسبت به همین مدت در سال پار، ۲۷ درصد عواید افزایش یافته است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

به گفتۀ عمر مهمند، عواید در ۵ ماه سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی ۲۲.۴ میلیارد افغانی بود، اما در ۵ ماه سال روان مالی این رقم به ۲۵.۵ میلیارد افغانی افزایش یافته است.

نثاراحمد ناصری، سرپرست گمرک هرات نیز وجود فساد در این گمرک را می‌پذیرد، اما می‌گوید که در پی اصلاحات به‌وجودآمده در دو ماه گذشته، نسبت به همین مدت در سال گذشته ۲۴ درصد درآمد گمرک هرات افزایش داشته است.

از جانبی هم، سیدعبدالوحید قتالی، والی هرات امروز در یک نشست خبری می‌گوید که اصلاحات در حال به‌میان‌آمدن در گمرک این ولایت است.

انتقادها از وجود فساد گسترده در گمرک هرات در حالی‌ست که چند هفته پیش وزیر تجارت و صنعت در نشست عمومی مجلس نماینده‌گان گفت در گمرک اسلام‌قلعه فساد جریان دارد و روزانه میلیون‌ها دالر عواید دولت حیف‌ومیل می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: