وزارت امور داخلۀ امارت اسلامی در یک رهنمود پنج ماده‌یی به فرماندهی امنیۀ کابل دستور داده است که نیروهای امنیتی امارت اسلامی بدون حکم محکمه حق ندارند که از طرف شب خانۀ کسی را بازرسی یا به بهانۀ زیر نظرگرفتن متهم خانه‌اش را بازرسی کنند.

براساس این رهنمود، از این پس نیروهای امنیتی امارت اسلامی اجازه ندارند در هنگام بازرسی بدون کدام مشکلی بر کسی شلیک کنند. در این رهنمود آمده است که نیروهای امنیتی امارت اسلامی باید در هنگام اجرای وظیفه با شهروندان برخورد نیک داشته باشند و به آن‌ها مشکل ایجاد نکنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

براساس رهنمود، به نیروهای امارت اسلامی توصیه شده است که در هنگام وقوع روی‌دادهای امنیتی و جنایی از آزاردادن، توهین‌کردن و لت‌وکوب مجرمان خودداری کنند.

در این رهنمود به نظامیان امارت اسلامی نیز سفارش شده است که وظایف مربوطۀ خود را با حضور وکیلان گذر، حوزه و ولسوالی و در روشنی روز انجام دهند و به حقوق شرعی مردم عادی و متهمان احترام بگذارند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در انتهای این رهنمود آمده است کسانی که از موارد یادشده سرپیچی کنند، بی‌درنگ با آن‌ها برخورد قانونی می‌شود. وزارت امور داخله در حالی این رهنمود را به فرماندهی امنیۀ کابل ابلاغ می‌کند که در این اواخر گزارش‌ها از آزار و اذیت مردم توسط نیروهای امارت اسلامی در هنگام بازرسی افزایش یافته است.

افزون بر این، شلیک نیروهای امارت اسلامی به مردم در هنگام بازرسی نیز موضوعی‌ست که شهروندان کشور را نگران کرده است. نیروهای امارت اسلامی در هفتۀ جاری در کندهار در هنگام بازرسی بر یک ریکشا شلیک کردند که در نتیجۀ آن یک زن کشته شد و دو زن دیگر زخمی شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: