وزارت امور خارجۀ پاکستان روز گذشته گفت که تروریستان از خاک افغانستان بر نظامیان آن کشور حمله می‌کنند. با این حال، آگاهان مسائل سیاسی به این باور اند که جنگ نیابتی و ناامنی در پاکستان افزایش یافته است و مقام‌های آن با چنین اظهاراتی می‌خواهند این جنگ را به افغانستان منتقل کنند.

محمود حیدری، آگاه مسائل سیاسی و استخباراتی، می‌گوید که حلقۀ قدیمی آمریکا در حکومت جدید پاکستان فعال است و برخی از گروه‌ها در داخل افغانستان نیز هستند که به پاکستان متعهد اند و در راستای منافع پاکستان کار می‌کنند.

به گفتۀ حیدری، در چنین وضعیت نیاز است که امارت اسلامی «گول» سیاست‌های پاکستان را نخورد. او می‌افزاید که بازنشدن مکتب‌های دخترانه، آزار و اذیت، بازداشت و کشتن افسران و سربازان پیشین، از سوی طرف‌داران پاکستان و به درخواست این کشور انجام می‌شود تا امارت اسلامی به یک سرنوشت سخت دچار شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

محمود حیدری می‌گوید: «مثل این‌که جنگ نیابتی به پاکستان رفته و حمله‌های تروریستی در آن کشور افزایش یافته است. آنان می‌خواهند این جنگ را به این‌سو منتقل کنند و به جهانیان نیز بگویند که این حمله‌ها از افغانستان علیه ما انجام می‌شود؛ اما جهان از نیت پاکستان آگاه است.»

در همین حال، عبدالواحد طاقت، دیگر آگاه مسائل امنیتی و استخباراتی، نیز به همین باور است و می‌گوید همان‌طوری که در گذشته شماری از گروه‌های تروریستی به پشتی‌بانی برخی از حلقه‌های آمریکایی و جهانی در پاکستان آموزش دیدند و به اهداف خاص در کشور‌های نظیر افغانستان و دیگر کشورها استفاده شدند، اکنون نیز گروه‌های ویژۀ استخبارات آمریکا در پاکستان جابه‌جا شده‌اند.

او می‌گوید که از این گروه‌‌ها به وسیلۀ پاکستان در افغانستان و شماری از کشورهای دیگر استفاده می‌شود. به گفتۀ او، پاکستان به درخواست دیگر کشورها طرح‌های صلح را چندین بار خنثی و زمینه را برای حکومت‌های موقت فراهم کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آقای طاقت می‌افزاید: «پاکستان داعش و القاعده را تمویل می‌کند و اکنون نیز کوماندوهای ویژۀ آمریکا در پایگاه‌های نظامی پاکستان حضور دارند که چه‌گونه بر افغانستان حمله کنند.»

از سویی هم، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که مشکلات در امتداد خط دیورند نه از راه نظامی؛ بل باید از مسیر دیپلماتیک حل شود. او می‌افزاید: «به هیچ کسی اجازه نمی‌دهیم که از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها استفاده کند یا از خاک ما تهدیدی متوجه پاکستان کند.»

گفتنی‌ست که پیش از این نیز شماری از کشورها چندین بار ابراز نگرانی کرده بودند که از خاک افغانستان نباید برای فعالیت گروه‌های تروریستی و تهدید کشورهای دیگر استفاده شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: