امارت اسلامی حمله‌های نظامیان پاکستانی بر غیرنظامیان در ولایت‌های خوست و کنر را که در آن بیش از ۳۰ تن کشته و شماری زخمی شده‌اند، محکوم کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، دقایقی پیش در توییترش نوشته است: «امارت اسلامی افغانستان حملات ظالمانۀ پاکستان بر خوست و کنر را که علیه مهاجرین انجام شده، شدیداً تقبیح می‌کند. بر پاکستان صدا می‌کند که حوصلۀ افغان‌ها را در چنین مسائل نیازماید و دیگر چنین اشتباه را تکرار نکند، ور نه پیامد بدی خواهد داشت.»

سخنگوی امارت اسلامی تأکید کرده است که همۀ مسائل باید از راه سیاسی حل شود. این در حالی‌ست که بامداد امروز نظامیان پاکستانی مناطق مهاجران وزیرستانی در خوست را بمباران کردند.

نظامیان پاکستانی هم‌چنان شب گذشته بر مناطق مسکونی ولسوالی شلتن ولایت کنر حمله‌های توپخانه‌یی کرده‌ که در نتیجۀ آن، غیرنظامیان به‌شمول زنان و کودکان کشته و زخمی شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

گزارش‌ها از خوست و کنر حاکی از آن است که در نتیجۀ این حمله‌ها ۳۰ تن به‌شمول زنان‌ و کودکان در خوست و نیز پنج تن به‌شمول زنان‌ و‌ کودکان در کنر کشته شده‌اند. مقام‌های پاکستانی هنوز در این باره چیزی نگفته‌اند.

با این حال، وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی پس از چاشت امروز با پخش خبرنامه‌یی گفته که منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل را در پیوند به حمله‌های این کشور به مناطق مرزی افغانستان، احضار کرده است. این وزارت نیز حمله‌های نظامیان پاکستانی بر مناطق مرزی افغانستان را محکوم و بر جلوگیری از تکرار آن تأکید کرده‌ است.

امارت اسلامی سفیر پاکستان در کابل را احضار کرد

طبق خبرنامۀ وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی، امیرخان متقی، سرپرست این وزارت به سفیر پاکستان در کابل گفته است که ادامۀ حمله‌های آن کشور به خاک افغانستان، روابط دو طرف را تیره می‌کند و «زمینۀ سوءاستفادۀ بدخواهان و مغرضانه را فراهم خواهد کرد که عواقب ناگوار در پی‌خواهد داشت.»

وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی گفته است که نامۀ اعتراضی خود را به سفیر پاکستان در کابل تحویل داده است تا آن‌ را به رهبران کشورش برساند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، وزارت امور خارجۀ پاکستان احمدشکیب، کاردار سفارت امارت اسلامی در اسلام‌آباد، پایتخت این کشور را نیز احضار کرده است. این وزارت امروز با پخش خبرنامه‌یی گفته که کاردار سفارت امارت اسلامی در اسلام‌آباد را در پیوند به «حملۀ بیرون‌مرزی» احضار کرده است.

پاکستان کاردار سفارت امارت اسلامی در اسلام‌آباد را احضار کرد

رسانه‌های پاکستانی روز پنج‌شنبۀ هفتۀ گذشته گزارش داده بودند که در حملۀ تحریک طالبان پاکستانی، هفت تن از سربازان این کشور در وزیرستان شمالی کشته شدند.

از سویی هم، وزارت امور خارجۀ پاکستان در این خبرنامه از افزایش تحرکات طالبان پاکستانی ابراز نگرانی کرده است. طبق خبرنامه، وزارت امور خارجۀ پاکستان ادعا کرده که تیراندازی تحریک طالبان پاکستانی از خاک افغانستان صورت گرفته و به همین دلیل خواستار برخورد قاطع با عاملان این روی‌داد شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

وزارت امور خارجۀ پاکستان از کاردار سفارت امارت اسلامی در اسلام‌آباد خواسته است که از کابل بخواهد تماس‌های دوجانبه را برای جلوگیری از چنین روی‌دادهای افزایش دهد.

لازم به یادآوری‌ست که پاکستان از سال‌ها به این‌سو بر مناطق مرزی افغانستان به‌ویژه بر شماری از ولسوالی‌های کنر حمله‌های راکتی کرده که بیش‌تر وقت‌ها تلفات و زیان‌های مالی برجای گذاشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: