شماری از پایتخت‌نشینان با نگرانی‌ و شکایت از افزایش بهای گاز مایع در بازار‌های شهر کابل هم‌زمان با سردشدن هوا و کم‌بود برق، به سلام‌وطندار می‌گویند که کم‌بود برق و افزایش بهای گاز آنان را با مشکلات بسیاری رو‌به‌رو کرده است.

مرضیه، باشنده‌ی ساحه‌ی «کلوله‌پشته»ی شهر کابل که برای خرید گاز به یکی از گازفروشی‌ها آمده است، می‌گوید: «وقتی که برق نباشد، ما از گاز استفاده می‌کنیم. قیمت گاز افزایش یافته و به ۸۵ افغانی رسیده است. باید کمی انصاف باشد و نرخ آن را کاهش دهند. مردمی که ندارند، چه طور کنند؟ زمستان هم سرد و برف و باران هم است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

احمد، دیگر باشنده‌ی کابل که در نزدیکی چهارراه برکی این شهر نانوایی دارد، می‌گوید که افزایش بهای گاز بر کار او تأثیر منفی گذاشته و درآمدش را کاهش داده است.

او می‌افزاید: «این به همه‌ی مردم ضرر است. اگر بهای گاز افزایش یابد، نرخ آرد و نان هم افزایش می‌یابد، دست‌مزد شاگردان هم بلند می‌رود.»

در همین حال، فروشندگان گاز در شهر کابل، نیز می‌گویند که در جریان یک هفته‌ی پسین، بهای یک کیلوگرام گاز از ۶۲ افغانی به ۸۵ افغانی افزایش یافته ‌است و مردم توان خرید آن را ندارند.

عزیزاحمد، فروشنده‌ی گاز در ناحیه‌ی چهارم شهر کابل، می‌گوید: «تاجران گاز را به قیمت پایین وارد می‌کنند، هنگامی که راه‌ها بسته شد، آن را به صورت دل‌خواه می‌فروشند. بازارها و شرکت‌ها کنترل نمی‌شوند، تاجران به هر بهایی که بخواهند می‌فروشند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

با این حال، مسئولان شرکت دولتی نفت و گاز، می‌‌گویند که بسته‌شدن شاه‌راه‌ها و واردنشدن گاز بی‌کیفت به پایتخت، سبب شده است که بهای آن افزایش یابد.

این در حالی است که افغانستان بیش‌تر گاز مورد نیاز خود را از ایران، روسیه و ترکمنستان، وارد می‌کند و همه‌ساله در زمستان با بسته‌شدن شاه‌راه‌های کشور، بهای سوخت به ویژه گاز افزایش می‌یابد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: