با روی‌کارآمدن حکومت امارت اسلامی که بیش‌تر از دو ماه از آن می‌گذرد، بهای مواد سوخت در کشور به‌ویژه در ولایت بلخ نزدیک به دو برابر شده است. باشنده‌گان بلخ با نگرانی از این وضعیت شاکی‌اند و می‌گویند که زمستان در راه است و آنان نمی‌توانند در وضعیت کنونی که بیش‌تر مردم بی‌کار اند، سوخت زمستان‌شان را تهیه کنند.

بابر و عیدمحمد، دو باشندۀ بلخ که به‌خاطر تهیۀ چوب‌ برای زمستان‌شان به یکی از چوب‌فروشی‌های شهر مزارشریف آمده‌اند، از بی‌کاری، فقر و افزایش نرخ‌ها شکایت می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

بابر می‌گوید، «چوب قیمت شده است، یک ماه پیش سیر ۷۰ افغانی بود و حالا ۱۰۰ افغانی شده است. برای غریب و بی‌چاره بسیار مشکل است، دولت هم توجه ندارد. دولت باید به غریبان توجه کند، به آن‌ها کمک کند. بدبختی و دربدری در وطن ما زیاد است؛ از یک‌سو ناامنی است، از سوی دیگر هم کار و غریبی نیست.»

صفت‌الله که ده سال می‌شود در مزارشریف چوب‌فروشی می‌کند، می‌گوید که گاز و چوب را با بهای بلند خریداری می‌کند و مجبور است با مقداری مفاد به فروش برساند.

او می‌گوید، «مواد سوخت بسیار قیمت شده، گاز بسیار بلند رفته، چوب بسیار بلند رفته، مردم توان خرید را ندارند. سابق یک کیلوگرام گاز برای ما ۴۰ افغانی می‌آمد و ۴۵ افغانی می‌فروختیم و مردم هم توان خرید آن را داشتند، کار هم بود. فعلاً یک کیلوگرام گاز ۸۵ یا ۹۰ افغانی می‌آید و ما مجبور هستیم ۹۵ افغانی بفروشیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

صفت‌الله می‌افزاید که پیش از این بهای یک خروار چوب ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ افغانی بود و آن‌ها ۴۰۰۰ افغانی می‌فروختند، اما اکنون بهای یک خروار چوب به ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ افغانی رسیده است و آن‌ها مجبور اند با اندکی مفاد بفروشند. «ما مجبور هستیم ۶۵۰۰ یا ۷۰۰۰ افغانی بفروشیم، این‌جا کرایه می‌دهیم و مصرف می‌کنیم.»

بلخ از ولایت‌هایی‌ست که هم‌واره زمستان خیلی سرد و تابستان گرم دارد و افزایش قیمت‌ها برای مردم تبدیل به یک چالش شده است. خواستیم در این باره دیدگاه مسئولان امارت اسلامی را داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: