با آن‌که چرخش بازار کار در کشور متوقف شده است و مردم با کم‌بود پول روبه‌رو اند، از سویی هم افزایش بهای مواد سوخت و کرایۀ موتر در بغلان نگرانی باشنده‌گان این ولایت را برانگیخته است. امروز و هم‌اکنون بهای یک لیتر تیل در بازار شهر پلخمری، مرکز بغلان به ۷۴ افغانی و یک لیتر گاز به ۴۰ افغانی رسیده است.

شماری از راننده‌گان در مرکز بغلان می‌گویند، این نخستین بار است که بهای مواد سوخت در این ولایت به این اندازه افزایش یافته است. آنان می‌افزایند که تنها در مدت دو روز بهای مواد سوخت در شهر افزایش یافته است.

نوید، یکی از تکسی‌رانان شهر می‌گوید که پس از سقوط دولت پیشین به‌دست طالبان، بهای مواد سوخت افزایش یافته است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

نوید می‌گوید که مسئولان امارت اسلامی افغانستان با تاجران فیصله کرده بودند که در بهای مواد سوخت کاهش بیاید، اما زمانی که تاجران در ولایت بلخ بهای یک لیتر تیل را به ۶۴ افغانی فیصله و در شهر پخش کردند، این‌جا در بغلان در همسایه‌گی بلخ به یک‌باره‌‎گی بهای مواد سوخت بلند رفته است.

گل‌پادشاه که تکسی‌رانی می‌کند، می‌گوید که با افزایش بهای مواد سوخت شمار بسیاری از تکسی‌رانان دست از کار کشیده و موترهای‌شان را توقف داده‌اند. او می‌افزاید که از یک‌سو کار نیست و از سوی دیگر گشت‌وگذار مردم نیز در شهر به اندازۀ کافی کاهش یافته است.

هم‌زمان با این، مسئولان امارت اسلامی در بغلان با افزایش بهای مواد سوخت کرایۀ موتر را افزایش داده‌اند؛ مسأله‌یی که باشنده‌گان این ولایت را نگران کرده است.

از سویی هم، رووف‌خان، باشندۀ بغلان ادعا می‌کند که «حکومت امارت اسلامی به‌جای این‌که برای مردم زمینۀ کار را فراهم کند، با مافیاها یک‌جا شده و به آزار مردم پراخته است.» رووف‌خان می‌افزید که دیگر مردم توان خریدوفروش را ندارند و با ادامۀ این روند فاجعۀ بزرگ انسانی در بغلان رخ خواهد داد.

حامد، دیگر باشندۀ بغلان می‌گوید که با بهای مواد سوخت، او با دیگر هم‌کارانش روزانه نزدیک به یک ساعت راه را پیاده رفت‌وآمد می‌کنند. او می‌افزاید که روند کاروبار کاهش یافته است و نمی‌تواند «پول هنگفتی را برای رفتن به شهر به راننده‌گان بدهد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

باشنده‌گان بغلان با نگرانی می‌گویند که هیچ نهاد و حکومتی نیست که صدای آنان را بشنود و در فکر آرامش مردم باشد.

با این حال، شماری از تاجران می‌گویند که به‌دلیل بسته‌بودن بندرهای کشور و باج‌گیری‌های غیرقانونی در مسیر شاهراه‌ها، بهای مواد سوخت افزایش یافته است. آنان می‌افزایند که روند صادرات و واردات نیز کاهش یافته است و آنان مواد سوخت را با بهای بلند از ذخیره‌گاه‌های مواد سوخت خریداری می‌کنند.

مسئولان امارت اسلامی در بغلان در این باره چیزی نمی‌گویند، اما پیش از این گفته‌اند که با آغاز کار کابینه بهای مواد سوخت و مواد خوراکی کنترل خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: