شماری از شهروندان کشور می‌گویند که هم‌زمان با تسلط امارت اسلامی بر افغانستان و بسته‌شدن ذخایر پولی بانک مرکزی، بهای مواد اولیه به‌شمول آرد چندین برابر شده است و مردم توانایی خرید آن را ندارند. باشنده‌گان حوزۀ جنوب‌شرق کشور به سلام‌وطندار می‌گویند که بهای یک بوری آرد پیش از این یک‌هزار و ۶۰۰ افغانی بود؛ اما با روی‌کارآمدن امارت اسلامی به ۲ هزار و ۴۰۰ افغانی افزایش یافته است.

علی‌شاه، باشندۀ پکتیا می‌گوید، «آرد خیلی قیمت شده، قیمت آن تا ۲ هزار و ۴۰۰ نیز رسیده است، اما مردم غریب نمی‌توانند بخرند. مردم با مشکلات زیادی روبه‌رو اند.»

افزایش بهای آرد تنها در جنوب‌شرق کشور خلاصه نمی‌شود؛ بل بخش‌های دیگر کشور نیز گواه افزایش بهای آرد است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

باشنده‌گان ولایت‌های شمالی کشور هم می‌گویند که بهای مواد خوراکی در بازارهای این ولایت‌ها ثابت نیست و بهای هر قلم جنس در یک شبانه‌روز تا ۲۰۰ افغانی بلند می‌رود.

تیمور، باشندۀ بلخ می‌گوید، «نرخ و نوا بلند رفته است. برنج، روغن و آرد قیمت است. تا شب کار می‌کنیم و در آخر به پول نان خود بند می‌مانیم. از دولت می‌خواهیم که نرخ مواد خوراکی و سوخت را پایین بیاورد.»

باشنده‌گان ننگرهار در شرق کشور نیز می‌گویند، بازارها از سوی امارت اسلامی کنترل نمی‌شود و این امر سبب شده است که بازرگانان و فروشنده‌گان بهای مواد اولیه را بلند ببرند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

صدیقه، از باشنده‌گان نیمروز در غرب کشور نیز با ابراز نگرانی از این وضعیت می‌گوید که اگر وضعیت همین‌گونه ادامه یابد و امارت اسلامی اقدامی برای بهبود آن نکند، مردم برای زنده‌ماندن به کارهای خلاف رو خواهند آورد.

کمال فرید صافی، رئیس اتحادیۀ مواد ارتزاقی شهر کابل نیز با قبول افزایش بهای مواد اولیه به‌شمول آرد می‌گوید که پایین‌آمدن بهای افغانی در برابر دالر، از دلیل‌های اصلی افزایش بهای آرد است.

در کنار افزایش بهای مواد خوراکی، بهای مواد سوخت نیز افزایش یافته است. هنوز روشن نیست که امارت اسلامی چه اقدامی برای کنترل بازارهای کشور انجام می‌دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: