افزایش بهای مواد اولیه در بیش‌تر ولایت‌های کشور، صدای مردم را بلند کرده و سبب نگرانی آنان شده است. شاه‌ولی، از کارمندان دولت پیشین در بادغیس است که از افزایش بهای مواد اولیه شاکی‌ست. او که نان‌آور ۲۰ عضو خانواده‌اش است، می‌گوید که به‌دلیل افزایش بهای مواد اولیه، بی‌کاری و نگرفتن معاش ماهانه‌اش هیچ موادی برای خوردن و گرم‌کردن خانه‌اش به زمستان پیش‌رو ندارد.

شاه‌ولی می‌افزاید، «یک بوجی آرد به ۲ هزار تا ۲۵۰۰ افغانی رسیده است. روغن نباتی در حکومت قبلی ۷۰۰ افغانی بود، حالا به ۱۵۰۰ افغانی رسیده است. چای به کیلوی ۴۰۰ افغانی رسیده، گندم به بوجی ۱۵۰۰ افغانی رسیده، ما به ۲۰ نفر خانواده اگر دولت به ما کمک نکند ما چه کنیم؟ زمستان آمد هیزم نیست،‌ تیل نیست، گاز نیست، پول نیست، بودجه نیست، کار نیست، ما چه کنیم؟»

شاه‌ولی و شماری دیگر از باشنده‌گان بادغیس می‌گویند که از زمان حاکمیت امارت اسلامی تاکنون بهای مواد اولیه چون آرد، روغن، برنج و مواد نفتی در بازارهای این ولایت دو برابر شده است و اگر مسئولان امارت اسلامی در این زمینه توجهی نکنند، مردم با چالش‌های بسیاری روبه‌رو خواهند شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عبدالناصر انوری، باشندۀ بادغیس می‌گوید، «ما از امارت اسلامی خیلی تقاضامندیم که نرخ بازار را کنترل کند تا باشد همان مواد غذایی که قبلاً مثلاً به قیمت ۵۰۰ افغانی خریداری می‌کردیم، حالا به ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ افغانی خریداری می‌شود که واقعاً قیمت‌ها دو برابر شده است.»

سیداحمد غفاری، دیگر باشندۀ بادغیس نیز می‌گوید، «بسیار به سختی زنده‌گی مردم به پیش می‌رود؛ چون چیزی نیست. امارت اسلامی که دولت را به‌دست گرفته، باید یک اقدام بکند و نرخ‌ها را پایین بیاورد که وضعیت مردم بسیار نگران‌کننده است.»

سیدعتیق‌الله، یکی از دکان‌داران در بادغیس دلیل افزایش بهای مواد اولیه در بازار این ولایت را، بلندبودن نرخ اسعار، تحولات پسین در کشور و فعال‌نبودن گمرک‌ها عنوان می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، نظرمحمد واثق، شهردار امارت اسلامی برای بادغیس با تأیید نگرانی باشنده‌گان این ولایت می‌گوید که آنان تلاش می‌کنند بهای مواد واردتی در این ولایت را کنترل کنند.

خشک‌سالی، فقر، گرسنه‌‎گی و تحولات پسین در کشور، بر وضعیت زنده‌گی مردم اثرهای بدی گذاشته است و هم‌اکنون صدها باشندۀ بادغیس در وضعیت دشواری زنده‌گی می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: