پس از آن که صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در افغانستان، اعلام کرده که در سال روان میلادی برای سه میلیون و ۶۰۰ هزار تن از جمله کودکان در باره‌ی خطرهای ماین‌های به‌جامانده از جنگ، برنامه‌های آموزشی برگزار می‌کند؛ باشندگان شماری از ولایت‌ها که در بخش‌های آلوده با ماین زندگی می‌کنند می‌گویند که در کنار راه‌اندازی برنامه‌های آموزشی، محل زندگی شان باید از وجود ماین‌های به‌جا‌مانده از جنگ پاک‌سازی شود.
عبدالله، باشنده‌ی ارزگان خاص، می‌گوید که پاک‌سازی محل زندگی شان از ماین‌های به‌جامانده از جنگ باید در اولویت کاری حکومت سرپرست و نهادهای بین‌المللی قرار گیرد. او می‌افزاید: «در منطقه ماین‌ها از گذشته باقی مانده، کودکان دست خود را به آن می‌زند کسی دست خود را از دست می‌دهد کسی یک قسم دیگر می‌شود خواست ما این است که این ماین ها بردارند قبل از اموزش باید محله‌ی ما را پاک کنند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید
غلام، باشنده‌ی منطقه‌ی ولسوالی اندر غزنی، می‌گوید: «یک سرگلوله هاوان چند ماه پیش در قریه ما انفجار کرد، یک طفل شهید شد، دو طفل دیگر زخمی شدند. مردم نمی‌فهمند که ده کجا ماین است دولت باید قریه‌جات را از وجود ماین پاک‌سازی کند.»
همین گونه، شریف باشنده‌ی غور که از ماین‌های به‌جامانده از جنگ آسیب‌دیده است نیز می‌گوید: «از ولایت طرف شهر می‌آمدیم موتر نوع فلان کوچ بودیم نزدیک به ۱۰ تا ۱۲ تن، ماین کنار سرک با موتر برخورد چند نفر کشته شد یک تعداد زخمی شد.»
صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در افغانستان هم‌چنان گفته که افغانستان یکی از آلوده‌ترین کشورها به مواد مفجرناشده‌ی جنگی است.

در سوی دیگر، مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث می‌گوید که هنوز هم شماری از شماری از ولسوالی‌های افغانستان آلوده با ماین‌های به‌جامانده از جنگ است که از شهروندان افغانستان به ویژه کودکان قربانی می‌گیرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

نورالدین رستم‌خیل، رییس انسجام و هم‌آهنگی ماین‌پاکی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌گوید که از آغاز ۲۰۲۳ تا پایان ماه جنوری ۲۰۲۴، ۳۲۴ رویداد ناشی از انفجار ماین‌های به‌جامانده از جنگ در افغانستان رخ داده که از اثر آن ۱۸۰ تن کشته و ۲۹۱ تن دیگر زخمی شده اند. او می‌افزاید: « در ۲۰۲۳ از اغاز تا پایان ۳۰۸ حادثه‌ی ناشی از انفجار ماین ها رخ داده ست که از این میان، ۱۷۴ کشته و ۲۸۱ زخمی شده اند با این وجود کم‌بود بودجه هنوز هم یک مشکل است که کارهای عملیاتی در ساحه راکاهش داده.»
به گفته‌ی رستم‌خیل از آغاز سال روان میلادی شش رویداد ناشی از انفجار ماین‌های به‌جامانده از جنگ در افغانستان رخ داده که در اثر آن، شش تن کشته و ۱۰ تن دیگر زخم برداشته اند.
این در حالی است که پیش از این مرکز ماین‌روبی سازمان ملل هشدار داده بود که سه میلیون تن در افغانستان در شعاع یک کیلومتری ماین‌ها، بمب‌های دست‌ساز و بقایای مواد منفجرناشده‌ی جنگی زندگی می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: