دفتر هم‌آهنگ‌کننده‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد (اوچا)، به تازگی با پخش گزارشی گفته که افغانستان یکی از آلوده‌ترین کشورها به ماین و مواد انفجاری است. در گزارش اوچا آمده است ماهانه بیش از ۶۰ تن که بیش‌تر کودک اند، در نتیجه‌ی انفجار ماین در افغانستان کشته یا معلول می‌شوند.

در گزارش اوچا نوشته شده که دو-سوم از ۴۰۱ ولسوالی در افغانستان آلوده به مهمات انفجاری است. بر اساس گزارش اوچا، سه میلیون تن در شعاع یک کیلومتری ماین‌ها، بمب‌های دست‌ساز و بقایای مواد منفجره‌ی به‌جامانده از جنگ، زندگی می‌کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

اوچا در این گزارش افزوده که آلودگی زمین‌های افغانستان به ماین میراثی پیش از ۲۰۰۱ و پس از آن است. به گفته‌ی اوچا، ولایت‌های ارزگان، کندز، هلمند، کندهار، کنر، بادغیس، فاریاب، ننگرهار، غزنی، فراه، میدان‌وردک و سمنگان به شدت زیر تأثیر ماین و مواد انفجاری به‌جامانده از جنگ اند.

دفتر هم‌آهنگ‌کننده‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد، تصریح کرده است که حتا شمار بسیاری از زیرساخت‌ها از جمله مکتب‌ها، آلوده به مواد انفجاری اند. این نهاد هم‌چنان گفته است که خانواده‌های وابسته به معیشت مبتنی بر کشاورزی، از جمله کشاورزان، چوپانان و دام‌داران، بیش‌تر در معرض خطر ناشی از مواد انفجاری اند.

جمعیت‌های عودت‌کننده نیز آسیب‌پذیر هستند؛ زیرا آنان از مناطقی که به آن بازمی‌گردند، آگاهی ندارند. در گزارش اوچا آمده است که با عمیق‌تر‌شدن سطح فقر در افغانستان، کودکان و بزرگ‌سالان بیش‌تری به جمع‌آوری گلوله‌های توپخانه‌ای عمل‌نکرده و خمپاره برای جمع‌آوری فلز به خاطر امرار معاش سوق داده می‌شوند و با عواقب غم‌انگیزی روبه‌رو می‌شوند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

دفتر هم‌آهنگ‌کننده‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد، در گزارش هم‌چنان افزوده است که منابع لازم برای جلوگیری از خطرهای ماین ندارد. در گزارش تأکید شده که هم‌اکنون مبارزه با خطرهای ماین به شدت با کم‌بود بودجه روبه‌رو است.

به گفته‌ی این دفتر، در دو سال گذشته، بودجه برای ماین‌زدایی به نصف کاهش یافته که منجر به کاهش ۴۰درصدی نیروی کار ماین‌زدایی شده است. گفته شده که شمار پرسنل ماین‌زدایی از ۱۵ هزار تن به سه هزار تن رسیده است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: