باشندگان میدان‌شهر، مرکز میدان‌وردک و شماری از ولسوالی‌های این ولایت، با گلایه از وجود ماین‌ها و مهمات منفجرناشده‌ی به‌جامانده از جنگ‌ها، می‌گویند که انفجار این مهمات همواره از باشندگان میدان‌وردک به ویژه کودکان، قربانی می‌گیرد.

آنان، از امارت اسلامی و مؤسسه‌های ماین‌پاکی می‌خواهند که این مناطق ملوث با ماین‌ها و مهمات منفجرناشده را پاک‌سازی کنند.

عبدالصمد، باشنده‌ی میدان‌وردک، می‌گوید: «ماین‌ها و مهمات منفجرناشده در میدان‌وردک خیلی زیاد است. در ۴۰ سال گذشته در این جا جنگ بوده است.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

محمدامین، دیگر باشنده‌ی میدان‌وردک، نیز می‌گوید که اگر این ولایت از مهمات منفجرناشده پاک‌سازی شود، باشندگان آن از مشکلات در امان خواهند ماند. «این کوه‌ها پر از ماین‌ها و مهمات منفجرناشده است. خواست ما از حکومت و مؤسسه‌ها این است که کوه‌ها و دشت‌ها را پاک‌سازی کنند.»

همین گونه، سردارمحمد کوچی، باشنده‌ی ولسوالی دایمیرداد میدان‌وردک، می‌گوید که هنوز هم بسیاری از شاه‌راه‌ها و مناطقی که در سال‌های پسین میدان جنگ بوده، پر از ماین‌ها و مهمات منفجرناشده اند.

او می‌افزاید که بیش‌تر وقت‌ها، کوچی‌ها و مال‌دارانی که از یک منطقه به منطقه‌ی دیگر تردد می‌کنند، قربانی انفجار ماین‌ها و مهمات منفجرناشده می‌شوند.

به گفته‌ی سردارمحمد، حکومت و مؤسسه‌های ماین‌پاکی باید در این زمینه به باشندگان، کودکان، کوچی‌ها و مال‌داران در میدان‌وردک، آگاهی‌دهی کنند.

او می‌گوید: «در منطقه‌ی کج‌آب ولسوالی دایمیرداد ماین‌های زیادی وجود دارد که پاک‌سازی نشده است. منطقه‌ی کج‌آب در نظام جمهوری، محل پاس‌گاه‌های امنیتی بود که همه پر از ماین است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

از سویی هم، بختیار معاذ، والی میدان‌وردک، نیز تأیید می‌کند که شماری از باشندگان این ولایت، در نتیجه‌ی انفجار ماین‌های زیرزمینی و مهمات منفجرناشده قربانی می‌شوند.

او می‌افزاید: «ما در تلاش هستیم تا با مؤسسه‌های ماین‌پاکی در میدان‌وردک یا ولایت‌های دیگر صحبت کنیم تا توجه آن‌ها را به این ولایت جلب و ماین‌ها و مهمات منفجرناشده را پاک‌سازی کنیم.»

این در حالی است که به گفته‌ی مسئولان محلی میدان‌وردک، در یک ماه پسین، در نتیجه‌ی انفجار ماین‌ها و مهمات منفجرناشده در ولسوالی‌های سیدآباد و دایمیرداد، پنج کودک جان باخته و چهار تن دیگر زخمی شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: