با این که جنگ دهه‌های پسین در افغانستان، از شهروندان این کشور بیش‌تر از سه میلیون کشته و زخمی گرفته؛ اما هنوز هم، مهمات به‌جامانده از این جنگ خانمان‌سوز، از خردوبزرگ این سرزمین قربانی می‌گیرد.

در ماه‌های پسین هر چندروزدرمیان شماری از شهروندان در اثر انفجار مهمات جنگی به‌جامانده از درگیری‌های نظامی پسین، کشته و زخمی می‌شوند.

نورالدین رستم‌خیل، رییس انسجام و هم‌آهنگی ماین‌پاکی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، امروز (شنبه، ۳۰ میزان)، به سلام‌وطندار می‌گوید: «تلفاتی که در طی یک‌ سال به دست‌رس ما رسیده شاید، این کم یا زیاد باشد. در ماه، به شکل اوسط، ۱۲۰ نفر زخمی و شهید داریم که اکثریت شان اطفال است.»

بر اساس آماری که رستم‌خیل ارائه کرده، در یک سال گذشته، به گونه‌ی میان‌گین، یک هزار و ۴۴۰ تن در اثر انفجار مهمات به‌جامانده از جنگ در ولایت‌های گوناگون، کشته و زخمی شده اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

رستم‌خیل، هم‌چنان می‌گوید که کم‌بود بودجه، مهم‌ترین چالش در برابر روند ماین‌روبی در افغانستان است؛ چون، با بازگشت امارت اسلامی به قدرت، کمک‌ها در بخش ماین‌روبی به افغانستان کاهش یافته و کمک‌ها در بخش هم‌آهنگی این روند، به گونه‌ی کامل قطع شده است.

به گفته‌ی او، اکنون، دو مؤسسه‌ی بین‌المللی و شش مؤسسه‌ی داخلی، در بخش ماین‌روبی در افغانستان فعالیت دارد.

نبود بودجه‌ی بسنده در بخش ماین‌روبی در افغانستان، سبب شده که ریاست انسجام و هم‌آهنگی ماین‌پاکی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، ۱۱۸ کارمند خود را برکنار کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

به گفته‌ی رییس انسجام و هم‌آهنگی ماین‌پاکی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، تطبیق روند ماین‌روبی در افغانستان، به ۴۳ تا ۴۵ میلیون دالر هزینه در سال نیاز دارد که در این بخش، از سوی امارت اسلامی، بودجه‌ای اختصاص نیافته است.

بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، می‌گوید: «مسئولان امارت اسلامی می‌خواهند که یک بررسی همه‌جانبه شود و بعداً در مورد تصفیه‌ی آن [مهمات منفجرناشده‌ی باقی‌مانده از جنگ] اقداماتی انجام خواهند داد.»

این در حالی است که صبح روز گذشته –جمعه، ۲۹ میزان- در اثر انفجار مواد به‌جامانده از جنگ در بادغیس، سه کودک دختر جان باختند.

همین گونه، چهارشنبه‌ی هفته‌ی گذشته -۲۷ میزان- در اثر انفجار سرگلوله‌ی هاوان در فراه، یک پسر جوان جان باخت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: