یافته‌های سلام‌وطندار از آمار خودکشی در سه ماه پسین (میزان، عقرب و قوس) نشان می‌دهد که در نُه ولایت کشور، ۱۳ مورد خودکشی رخ داده است. براساس این یافته‌ها، به‌دلیل افزایش بی‌کاری، مبهم‌بودن وضعیت و خشونت‌های خانواده‌گی، بیش‌تر زنان خودکشی کرده‌اند.

دایکندی، سمنگان، فاریاب، کابل، بامیان، هرات، پروان، غزنی و بغلان، از ولایت‌هایی‌اند که آمار خودکشی در آن‌ها ثبت شده است. در آخرین مورد، در ۲۸ قوس سال جاری، یک جوان در غزنی با شلیک گلوله به زنده‌گی‌اش پایان داد.

به همین ترتیب، چهار تن در ۲۷ قوس، ۱۷ قوس، ۱۴ قوس و ۱۳ قوس در ولایت‌های پروان، بغلان، فاریاب و دایکندی به‌دلیل مشکلات خانواده‌گی و فقر خود را حلق‌آویز کرده‌اند. یافته‌ها حاکی از آن است که دو زن و یک مرد در ۱۳ عقرب ام‌سال در ولایت‌های کابل، هرات و سمنگان، خودکشی کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

زن جوان ۲۶ ساله در بامیان و پسر جوان ۲۲ ساله در فاریاب، در ۱۲ و ۱۱ عقرب به زنده‌گی خود پایان داده‌اند.

براساس یافته‌ها، جوهر ۲۵ ساله در دایکندی به‌دلیل خشونت خانواده‌گی خود را حلق‌آویز کرده است؛ در حالی که جوانی در سمنگان به‌دلیل رسیده‌گی‌نشدن به مشکلش از سوی امارت اسلامی، خود را آتش زد و جان باخت. در ۷ عقرب سال جاری، تازه‌عروسی در دایکندی پس از مشاجرۀ لفظی با شوهرش، خود را حلق‌آویز کرد.

برای دریافت عوامل خودکشی و این‌که چه‌گونه بدانیم فرد قصد خودکشی دارد، به روان‌شناسان مراجعه کردیم.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شرف‌الدین عظیمی، یکی از روان‌شناسان می‌گوید: «رفتارهایی چون من انسان ناکام هستم، از من چیزی ساخته نمی‌شود، کسی به من کمک نمی‌کند، من بار دوش خانه و خانواده هستم، مشکل من حل نمی‌شود و بیش از این ادامه داده نمی‌توانم، این‌ها رفتارهایی‌اند که از نگاه روان‌شناسی می‌توانیم شک کنیم فرد قصد خودکشی دارد.»

به گفتۀ آقای عظیمی، برای فردی که قصد خودکشی دارد، باید روش‌های درمان درازمدت با روان‌شناس گرفته شود. او می‌افزاید: «اگر مشکلات فقر یا بی‌کاری‌ست، می‌شود با کمک روان‌شناس حل کرد، اما بعضی مسائل خانواده‌گی‌ست که عامل آن خانواده است. ما به‌خاطری دست به خودکشی می‌زنیم که آن‌ها [اعضای خانواده] با ما رفتار خوبی نمی‌کنند. اگر خانواده عضو ناامید دارد، خوب است راه‌هایی را دریابد تا او را از خودکشی باز دارد.»

خواستیم آمار خودکشی در چند ماه پسین را از وزارت صحت عامه داشته باشیم؛ اما سخنگوی این وزارت از ارائۀ معلومات در این باره سر باز زد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: