منابع محلی در دایکندی که نخواستند هویت‌‌شان فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گویند که یک دختر جوان در شهر نیلی، مرکز این ولایت خودش را حلق‌آویز کرده است. به گفتۀ منابع، نام این دختر «بس‌گل» و ۲۱ ساله بوده است.

منابع می‌افزایند که بس‌گل دانش‌جوی سال دوم دانشگاه بامیان بود و احتمال می‌رود او در نتیجۀ مشکلات خانواده‌گی، بسته‌بودن دروازۀ دانشگاه‌ها و ناامیدی از آینده دست به خودکشی زده باشد. رسانه‌های محلی دایکندی نیز خبر این روی‌داد را پخش کرده‌اند.

اما مسئولان فرماندهی امنیۀ امارت اسلامی برای دایکندی از این روی‌داد اظهار بی‌خبری می‌کنند و می‌گویند که دربارۀ چه‌گونه‌گی و انگیزۀ روی‌داد تحقیق می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که چندی پیش نیز یک تازه‌عروس در شهر نیلی خودش را حلق‌آویز کرده و‌ جان باخته بود.

از بیش‌تر از سه ماه گذشته با روی‌کارآمدن حکومت امارت اسلامی و گسترش فقر و گرسنه‌گی، آمار خشونت علیه زنان در بیش‌تر ولایت‌ها به‌ویژه دایکندی به‌طور بی‌پیشینه‌یی افزایش یافته است. در حکومت امارت اسلامی هنوز هیچ ادارۀ مشخص وجود ندارد که به خواست قربانیان خشونت علیه زنان رسیده‌گی کند.

هرچند ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی افغانستان دو روز پیش (جمعه، دوازدهم قوس/آذر) فرمان شش ماده‌یی دربارۀ حقوق زنان صادر کرد که در آن بر حقوق ازدواج و میراث زنان تأکید کرده است. رهبر امارت اسلامی در فرمانش هیچ اشاره‌یی به حقوق آموزش، کار و فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی زنان نکرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: