از روز گذشته به این‌سو تصویر مردی که خودش را حلق‌آویز کرده در صفحه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود. باشنده‌گان ولسوالی جرم بدخشان می‌گویند که این مرد سردار نام دارد و به دلیل فقر دست به خودکشی زده است.

سردار مشهور به اولنگ، باشندۀ روستای دشتک ولسوالی جرم بدخشان است.

خودکشی این مرد موجی از انتقادها را برانگیخته است. وثیق‌الله عظیمی، از باشنده‌گان جرم در صفحۀ فیس‌بوک خود نوشته است: «در پیوند به مرگ مرحوم سردار، جدا از حکومت؛ ما جرمی‌ها، از وکیل‌ها گرفته، تا والی، رئیس، تجار، شهردار، مردم محل، دکان‌داران، همسایه‌ها، روشن‌فکران و نویسنده‌ها در قبال مرگ سردار مقصر هستیم».

به گفتۀ باشنده‌گان جرم، جسد حلق‌آویز سردار پس از سه روز، از یک خانۀ مخروبه پیدا شده است.

اسامه بصیر، یکی از فعالان فرهنگی باشندۀ ولسوالی جرم، در برگه فیس‌بوکش نوشته است: «اما سردار وقتی می‌بیند هم‌نوعش عاطفه، احساس و صله‌رحم ندارد، انفاق نمی‌کند، دست نیازمندی را نمی‌گیرد و حتا به آموزه‌های دینی‌شان پُشت می‌کند… سرانجام به زنده‌گی‌اش در میان چنین جماعت دین‌دارِ هیاهوگر پایان می‌دهد.»

نیک‌محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان اما می‌گوید که انگیزۀ خودکشی این مرد هنوز معلوم نیست و حکومت محلی بدخشان برای روشن‌شدن قضیه، هیأتی را به ولسوالی جرم فرستاده است.

دست‌به‌دست‌شدن تصویر سردار بر سر دار، در شبکه‌های اجتماعی برنامه‌های امدادی حکومت را به چالش کشیده است. منتقدان می‌گویند که تمام کمک‌های دولت به افرادی توزیع می‌شود که به نوعی با افراد بلندپایۀ نظام رابطه دارند.

سیدنورالله باعث، فعال مدنی در بدخشان می‌گوید، شماری سد کمک‌های نهادهای کمک‌رسان می‌شوند و نمی‌گذارند افراد مستحق از این کمک‌ها مستفید شوند.

این باشندۀ بدخشانی در حالی دست به خودکشی زده است که هم‌اکنون برنامۀ دسترخوان ملی در این ولایت جریان دارد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: