بی‌جاشدگان پنجشیر در پروان، با نگرانی از سردشدن هوا که کودکان شان را در وضعیت دشواری قرار داده است، از حکومت و نهادهای امدادرسان خواستار کمک اند.

ثریا و ضیاگل، دو بی‌جاشده‌ی ولسوالی شتل پنجشیر که هر یک با خانواده‌ی ۱۰ نفری خود در خانه‌های نیمه‌کاره‌ در پارچه‌ی سیزدهم شهر چاریکار، مرکز پروان شب‌وروز می‌گذرانند، می‌گویند که خانه‌های شان در جنگ ویران شده و به همین دلیل، جایی برای زندگی در پنجشیر به آن‌ها باقی نمانده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

ثریا می‌‌افزاید: «هیچ روی آبادی نیست، خانه‌ی مردم، لحاف مردم، کالای مردم؛ همه چیز مردم را گرفتند. ما به وسایل خانه ضرورت داریم، به خوردنی ضرورت داریم، به چوب سوخت ضرورت داریم، کدام دفعه که کمک شده، برای ما بسنده نیست.»

ضیاگل، نیز می‌افزاید: «هیچ دست زیر الاشه استیم، همین حالا هیچ سندلی نمانده‌ایم؛ هیچ چیز زمستان را نداریم. خواست ما این است که کمک کنند، دست یک غریب را بگیرند. دیگر از شما می‌شود، از خدا می‌شود، یک کمک اگر کنید.»

هرچند مقام‌های محلی پنجشیر، در این اواخر پیوسته بر بازگشت بی‌جاشدگان این ولایت به خانه‌های شان تأکید کرده اند؛ اما دلاور ۷۰ ساله، یکی از این بی‌جاشدگان می‌گوید در صورتی می‌تواند به پنجشیر برگردد که مقام‌های محلی این ولایت خانه‌اش را بازسازی کنند و وعده بسپارند که پسران جوانش را به زندان نمی‌اندازند.

در همین حال، نورآقا که خود را نماینده‌ی بی‌جاشدگان پنجشیر در پروان معرفی می‌کند، می‌گوید: «۵۰۰ تا ۶۰۰ مهاجر از پنجشیر استند؛ حالا که زمستان آمده و مردم به کمک بیش‌تر نیاز دارند. این‌ها در خانه‌های کرایی زندگی می‌کنند. به دلیل کم‌بود چوب سوخت، مواد خوراکی و دیگر مشکلات تهدید می‌شوند و به خاطر سردی و گرسنگی، کودکان شان مریض می‌شود.»

با این همه، فیض‌محمد گل‌بهاری، مدیر عمومی بی‌جاشدگان ریاست امور مهاجرین و عودت‌کنند‌گان پروان، به سلام‌وطندار می‌گوید که ۴۰۰ خانواده از بی‌جاشدگان پنجشیر در پروان به سر می‌برند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «ما در مجموع در پروان، ۷۲۰۰ فامیل بی‌جاشده از ولایت‌های مختلف داریم که از این جمله، ۴۰۰ فامیل از پنجشیر که ثبت‌ بوده که از میان ۴۰۰ فامیل، ۱۰۰ فامیل آن مستحق کمک‌ها شناخته شده که از طریق مؤسسه‌ها، مواد غذایی و ۱۲۲۰۰ افغانی و ۴۲۰ دالر امریکایی برای شان توزیع شده است. ما در کوشش این هستیم که کمک مؤسسه‌ها را برای همه بی‌جاشدگان جلب کنیم.»

گفتنی است که به دنبال درگیری‌های نظامی میان نیروهای امارت اسلامی و جبهه‌ی مقاومت ملی در پنجشیر در ماه‌های پسین، شمار زیادی از باشندگان این ولایت، به پروان و کابل آواره شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: