به دنبال تسلط کامل امارت اسلامی در افغانستان، نگرانی‌ها مبنی بر نقض ارزش‌های حقوق‌بشری در کشور افزایش یافته است که در شماری از موردها، انگشت اتهام، نیروهای امارت اسلامی را نشانه رفته است.

در میان ولایت‌هایی که نیروهای امارت اسلامی به نقض ارزش‌های حقوق‌بشری در آن متهم شده، پنجشیر همواره سر زبان‌ها بوده است؛ ولایتی که شماری از نیروهای جبهه‌ی مقاومت ملی در ارتفاع‌های بلند آن حضور دارند و هرازگاهی میان آن‌ها و نیروهای امارت اسلامی، درگیری نظامی رخ می‌دهد.

در ماه‌های پسین، نیروهای امارت اسلامی بارها به نقض حقوق بشر در پنجشیر متهم شده اند که گزارش‌هایی از آن، در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی همگانی شده است.

این روزها نیز، شماری از باشندگان پنجشیر، از نقض ارزش‌های حقوق‌بشری از سوی نیروهای امارت اسلامی در این ولایت شکایت دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

محمد کریم -نام مستعار- باشنده‌ی ولسوالی دره‌ی پنجشیر، می‌گوید که موارد زیادی از نقض حقوق بشر از سوی امارت اسلامی در پنجشیر وجود دارد. او، می‌گوید: «از اعضای خانواده‌ی خودم، از محل کارو دکانش کشیده شده، کشته شده و در جای نامعلومی، انداخته شده. ۲۰ سال می‌شد که دکان‌دار بود و هیچ نوع ارتباطی با هیچ جناحی نداشت.» این باشنده‌ی پنجشیر، ادامه می‌دهد که نیروهای امارت اسلامی، به بهانه‌های مختلفی مانند ادعای داشتن سلاح، مردم را در این ولایت اذیت می‌کنند.

همین گونه، شکیبا –نام مستعار- باشنده‌ی دیگر پنجشیر، با بیان مسئله‌ی مشابهی، می‌گوید: «اگر یک عضوی از فامیل‌های ما در جبهه‌ی مقاومت بود، او هم شهید شد؛ اما ما، زیر سلطه‌ی ظلم آن‌ها قرار داریم؛ در داخل خانه‌های ما می‌آیند که شما آیا اسلحه دارید؟» او می‌افزاید که «ما از امارت اسلامی می‌خواهیم که حداقل، همگی را در سایه‌ی عدالت قرار بدهند، به رعایت حقوق‌ بشر در پنجشیر باید توجه بکنند.»

همین گونه، توفیق احمدی، باشنده‌ی دیگر پنجشیر، با اشاره به وضعیت بد حقوق‌بشری در این ولایت، می‌گوید: «امارت اسلامی در ولسوالی دره، مردم ملکی، مردمی که در روستاها زندگی می‌کردند رَ مجبور ساختند که از خانه و زندگی شان فراری شوند و بروند به طرف کابل و تنها دلیل امارت اسلامی، این بود که اقارب شان عضو جبهه‌ی مقاومت استند.»

در همین حال، ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان، در سفر هفته‌ی گذشته‌اش به پنجشیر که با هیئتی از یوناما هم‌راه بود، گفته بود که در مورد نقض حقوق بشر در افغانستان نگرانی‌هایی وجود دارد؛ چیزی که پای او را به پنجشیر کشانده تا وضعیت حقوق‌بشری در این ولایت را از نزدیک بررسی کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

بنت که از سفر ۱۲روزه‌اش در افغانستان، به امریکا برگشته، روز گذشته –یک‌شنبه، ۱ عقرب- در تویتی، نوشته که تحلیل منابع آزاد، برخورد تکان‌دهنده‌ی امارت اسلامی با اسیران جبهه‌ی مقاومت ملی را تائید می‌کند.

 یوسف احمدی، یکی از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی اما، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار، گفته‌های ریچارد بنت را بی‌اساس و دور از حقیقت عنوان کرده و می‌افزاید که در پنجشیر، هیچ کسی، بی‌دلیل بازداشت نشده و به زنان نیز، مزاحمتی ایجاد نشده است.

این در حالی است که رسانه‌ها در بیش‌تر از یک سال گذشته، همواره از نقض ارزش‌های حقوق‌بشری به ویژه کشتار اسیران جنگی از سوی نیروهای امارت اسلامی در پنجشیر گزارش داده است.

به دنبال همگانی‌شدن ویدیوهایی مبنی بر ادعای کشتار اسیران جنگی در پنجشیر از سوی نیروهای امارت اسلامی، وزارت دفاع حکومت کنونی، در ۲۶ سنبله‌ی سال روان،‌ گفته بود که بررسی‌ها برای درستی و نادرستی این ادعاها شروع شده و در صورت درست‌بودن آن، مرتکبان این کشتار را بازداشت و به پنجه‌ی قانون خواهد سپرد؛ تا اکنون اما، نتیجه‌ی این بررسی‌ها با شهروندان و رسانه‌ها شریک نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: