نزدیک به ۳۰۰ خانواده‌ی بی‌جاشده‌ی روستای «مهاجرقشلاق» در ولسوالی خواجه بهاءالدین تخار که به تازگی در زمینی به نام «شهرک وحدت» جابه‌جا شده اند، از دست‌رسی‌نداشتن به آب آشامیدنی، خدمات درمانی و آموزشی، گلایه دارند.

رحیم‌الله، باشنده‌ی شهرک وحدت که از چندی به این سو سرگرم ساختن خانه است، به سلام‌وطندار می‌گوید که نبود آب در این شهرک، او را با مشکلات بسیاری روبه‌رو کرده است. او می‌افزاید: «نه چاه داریم و نه آب. یک تانکر آب را ۶۰۰ افغانی می‌خریم. پنج بسوه زمین داده اند و نزدیک به ۳۰۰ تن در این جا، جابه‌جا شده اند؛ اما هیچ کسی به آب دست‌رسی ندارد.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

بی‌جاشدگان مهاجرقشلاق، هم‌چنان می‌گویند که دست‌رسی‌نداشتن فرزندان شان به مکتب، آنان را در بی‌سرنوشتی قرار داده است. حبیب‌الله، نماینده‌ی بی‌جاشدگان مهاجرقشلاق، می‌گوید پس از این که این بی‌جاشدگان در شهرک وحدت جابه‌جا شده اند، از نداشتن کلینیک، مکتب و آب آشامیدنی، رنج می‌برند.

او می‌افزاید: «مشکلات مردم در این ماه مبارک رمضان بسیار وخیم است. خدمات آب‌رسانی و چاه آب صحی نیست، کلینیک و مکتب‌ها غیرفعال اند. هنوز تشکیلات آن نیامده است و فرزندان مردم بی‌سرنوشت اند. هم‌چنان مشکلاتی اقتصادی دارند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

با این حال، محمدآصف عمر مختار، رییس اراضی و شهرسازی تخار، می‌گوید در زمینی که به بی‌جاشدگان مهاجرقشلاق توزیع شده، همه‌ی امکانات زندگی در نظر گرفته شده است. او می‌افزاید: «۲۷۵ نمره خانه‌ی رهایشی به آنان توزیع شده است. مکتب دختران و پسران، به گونه‌ی جدا در نظر گرفته شده و هم‌چنان کلینیک، پنج مسجد خرد و یک مسجد جامع، فعلاً خط‌اندازی شده است.»

باشندگان روستای مهاجرقشلاق، در پاییز سال پیش در نتیجه‌ی تصمیم امارت اسلامی، از این روستا بی‌جا شده و پس از ماه‌ها زندگی در زیر خیمه و چادر، اکنون در زمینی به نام شهرک وحدت جابه‌جا شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: