شماری از خانواده‌های بی‌جاشده در پکتیکا، می‌گویند که به دنبال سرمای شدید زمستان امسال، آنان سرپناهی برای زندگی ندارند و بیش‌تر شان در خیمه‌ها و اتاق‌های زیرزمینی زندگی می‌کنند که این موضوع آنان را با مشکلات بسیاری روبه‌رو کرده است.

به گفته‌ی آنان، بیش‌تر بی‌جاشدگان باشندگان ولسوالی‌های گیان و برمل اند که خانه‌های شان در اثر زمین‌لرزه‌ی تابستان امسال ویران شده است. آنان می‌‌افزایند که شماری از کودکان و بزرگ‌سالان به دلیل سرما به بیماری‌های مختلفی مبتلا شده و شماری از آنان نیز جان خود را از دست داده اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

میراخان، یک تن از این بی‌جاشدگان، می‌گوید: «این جا بیماری‌های شدیدی گسترش یافته، ما هر روز چهار تا پنج کودک و کهن‌سال را به دلیل سرما از دست می‌دهیم. اگر به مشکلات ما چاره‌ای سنجیده نشود، با مشکلات بیش‌تری روبه‌رو می‌شویم. در این جا پزشک و درمان‌گاه نیست، چند روز پیش یک عضو خانواده‌ی من و کودکان دیگر به دلیل سرما و دیگر مشکلات جان خود را از دست دادند.»

اعضای خانواده‌های این بی‌جاشدگان، می‌افزایند که آنان علاوه بر نداشتن خیمه‌ای برای سرپناه، سوختی هم برای گرم‌کردن خود ندارند. در همین حال، دو تن از بی‌جاشدگان ولسوالی ارگون، نیز می‌گویند که با وجود دوربودن مرکزهای صحی از محل سکونت شان و دشواری‌های راه‌ها، این مرکزها با کم‌بود دارو و دیگر امکانات روبه‌رو اند.

حکیم، یک تن از بی‌جاشدگان ولسوالی ارگون، می‌‌افزاید: «در این جا بیش‌تر کودکان از سینه‌بغل و دیگر بیماری‌ها رنج می‌برند. مردم سرپناه ندارند، باران و برف می‌بارد و در بخش صحی نیز باید کمک فوری انجام شود.»

محمدمیر، یک تن دیگر از بی‌جاشدگان این ولسوالی، نیز می‌گوید: «ما در این جا در بخش صحی مشکلات جدی داریم. بیش‌تر کودکان و اعضای خانواده‌ی ما به سینه‌بغل و درد شکم مبتلا شده اند؛ زیرا تمام مردم در خیمه زندگی می‌کنند. راه‌ها نیز به دلیل بارش برف و باران بسته شده اند و ما نمی‌توانیم به درمان‌گاه برسیم. ما با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستیم.»

با این حال، مسئولان محلی پکتیکا، می‌گویند که در هفت ماه گذشته ۳۰۰۰ خانواده در نتیجه‌ی رویدادهای طبیعی بی‌جا شده اند و در این زمستان سرد به مواد غذایی، سوخت و خدمات صحی نیاز دارند. ثناءالله معصوم، سخن‌گوی والی پکتیکا، اما این ادعاها که اعضای خانواده‌های‌ بی‌جاشده به دلیل سرما جان داده اند را رد می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌گوید: «تقریباً ۳۰۰۰ تن بی‌جاشده‌ی داخلی داریم که در اثر زلزله و سیل‌های اخیر بی‌جا شده اند و ۴۰۰ خانواده‌ی دیگر نیز از کشورهای همسایه برگشته اند و تا کنون همین آمار را ثبت کرده‌ایم. این آمار را به مؤسسه‌های امدادرسان که به این جا کمک توزیع می‌کنند، فرستاده‌ایم. آنان قول هم‌کاری داده اند و شماری از اقلام ضروری نیز به این جا رسیده؛ اما طبیعی است که با آمدن زمستان، آنان با مشکل روبه‌رو شده اند.»

به گفته‌ی مسئولان محلی پکتیکا، خانواده‌های بی‌جاشده در شهر شرنه، مرکز این ولایت و ولسوالی‌های ارگون، یوسف‌خیل و متاخان بودوباش دارند که بیش‌تر آنان نیازمند سرپناه و دیگر کمک‌های فوری اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: