شماری از باشندگان ولسوالی گیان پکتیکا که خانه‌های‌ شان در زمین‌لرزه‌ای در تابستان سال روان ویران شده است، به سلام‌وطندار می‌گو‌یند که پس از گذشت بیش‌تر از شش ماه، هنوز زیر خیمه‌ زندگی می‌کنند و با مشکلات بسیاری روبه‌رو اند.

آن‌ها می‌افزایند که برای گرم‌کردن خیمه‌های شان، سوختی به آن‌ها مهیا نشده است و با سردشدن هوا، کودکان، زنان و بزرگ‌سالان، نمی‌توانند به بودن در خیمه ادامه دهند. به گفته‌ی آن‌ها، مؤسسه‌هایی که کار اولیه‌‎ی ساخت خانه‌ها را آغاز کرده بودند، اکنون کار را متوقف و منطقه را ترک کرده ‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

شهیرخان، باشنده‌ی ولسوالی گیان، می‌گوید: «این جا مردم در خانه‌های گلی زندگی می‌کنند، هوا سرد است و کودکان و جوانان با مشکل مواجه اند. اگر دولت و مؤسسه‌ها با ما هم‌کاری نکنند، در نتیجه‌ی سرما فاجعه‌ی بزرگی در این‌ جا رخ خواهد داد؛ زیرا این جا هوا خیلی سرد است و مردم در خیمه زندگی می‌کنند. در این زمستان سرد، هیچ کسی به ما توجهی نکرده است، باید با ما هم‌کاری و کمک‌های لازم انجام شود.»

ولی‌جان، دیگر باشنده‌ی ولسوالی گیان، نیز می‌گوید: «مؤسسه‌ها رفته و این خانه‌ها را نیمه‌کاره رها کرده‌ اند. ما در خیمه زندگی می‌کنیم و خیلی به تکلیف هستیم. اگر خانه‌های ما ساخته نشود، ما خود توانایی ساختن خانه را نداریم. برف‌ می‌بارد و هوا هم خیلی سرد است، خانه‌های ما باید ساخته شود.»

در همین حال، مسئولان محلی پکتیکا، با تأیید مشکلات زلزله‌زدگان، می‌گویند که نهادهای خیریه به گونه‌ی دوام‌دار به این خانواده‌ها کمک توزیع می‌کنند.

هرچند مسئولان محلی، در باره‌ی دلیل به‌تأخیرافتادن ساخت خانه‌ها از سوی مؤسسه‌ها چیزی نمی‌گویند، اما مطیع‌الله منصور، رییس مبارزه با حوادث طبیعی پکتیکا، می‌گوید که کار ساخت خانه‌ها به دلیل سردی هوا متوقف شده است و با گرم‌شدن هوا، از سر گرفته خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «مردم ولسوالی گیان واقعاً مشکل دارند. در قسمت ساخت خانه، کاری برای ‌شان انجام نشده است. مؤسسه‌ها کار خود را به دلیل سرما متوقف کرده ‌اند. اکنون هوا خیلی سرد است و ما در اول بهار، ان‌شاءالله کار را شروع خواهیم کرد. سایر کمک‌های غذایی و غیرغذایی اکنون نیز، ادامه دارد. چند روز پیش به ۴۱۸ خانواده و به هر خانواده ۲۷ قلم مواد کمک شد.»

مسئولان محلی پکتیکا، می‌افزایند با این ‌که کمک‌های صحی بسیاری در اختیار خانواده‌های زلزله‌زده‌ی ولسوالی گیان قرار گرفته؛ اما با رسیدن زمستان، بیماری‌های تنفسی در میان کودکان و سال‌مندان، افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: