صدها خانواده که به دنبال سیلاب‌ها در تابستان سال جاری در ولسوالی خوشی و شهر پل‌علم، مرکز لوگر، به این شهر آواره شده اند، اکنون در اردوگاه‌ها در زیر خیمه‌ها به سر می‌برند.

آنان به سلام‌وطندار می‌گویند با این که با سردشدن هوا مشکلات شان دو برابر شده است؛ اما در سه ماه پسین هیچ گونه کمکی دریافت نکرده اند.

به گفته‌ی این بی‌جاشدگان، کودکان و بزرگ‌سالان در این اردوگاه‌ها با بیماری‌های گوناگونی درگیر اند و اگر به آن‌ها کمک نشود، در زمستان پیش رو فاجعه‌ی انسانی رخ خواهد داد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

سردارمحمد، یک تن از این بی‌جاشدگان، می‌گوید: «به یک خیمه چاره نمی‌شود، در برخی خیمه‌ها دوازده نفر زندگی می‌کنند. کمک اندکی به ما شده، سر بیش‌تر خیمه‌ها باز است، مردم زیر رطوبت زندگی می‌کنند. ما به دارو و غذا نیاز داریم، ما با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم.»

کریم‌الله، یک تن دیگر از این بی‌جاشدگان، نیز می‌گوید: «همه چیز ما زیر آب رفت، کودکان ما بیمار اند. در این هوای سرد، زیر خیمه زندگی می‌کنیم، زیر خیمه‌ها آب و رطوبت است. ما به خدمات اولیه‌ی زندگی، به آب و غذا، دست‌رسی نداریم.»

بی‌جاشدگان، از امارت اسلامی و سازمان‌های بین‌المللی، می‌خواهند که افزون بر کمک‌های بشردوستانه، سرپناهی نیز به آنان فراهم کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، عمر منصور، سخن‌گوی والی لوگر، به سلام‌وطندار می‌گوید که خانواده‌های سیل‌زده‌ی ولسوالی خوشی، کمک‌های بشردوستانه را به موقع دریافت کرده اند و توزیع کمک‌ها به شماری از خانواده‌ها هم‌چنان ادامه دارد. به گفته‌ی او، اداره‌ی محلی تلاش می‌کند تا مشکل سرپناه خانواده‌های سیل‌زده را نیز حل کند.

سخن‌گوی والی لوگر، می‌افزاید: «از روزی که در ولسوالی خوشی سیل آمده است، نه تنها دولت، بل که نهادهای داخلی و بین‌المللی نیز کمک کرده اند. مشکل اصلی خانواده‌های بی‌جاشده‌ی ولسوالی خوشی، سرپناه است. اداره‌ی محلی تلاش دارد تا تسهیلات مالی به دست بیاورد و این مشکل را حل کند.»

گفتنی است که افزون بر لوگر، خانواده‌های بی‌جاشده در دیگر ولایت‌ها نیز با مشکلات بسیاری روبه‌رو اند که با فرارسیدن زمستان، نگرانی‌های شان افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: