سازمان صحی جهان گفته است که یک ماه پس از زمین‌لرزۀ مرگ‌بار در ولایت‌های پکتیکا و خوست، افراد آسیب‌دیده هنوز در انتظار کمک‌های اولیۀ خدمات توان‌بخشی‌اند.

این سازمان در گزارشی گفته که پس‌لرزه‌های زمین‌لرزۀ ۱۸ جولای آسیب‌های بیش‌تری به زیرساخت‌ها زده است، خانه‌های ساخته‌شده از گل بیش‌تر آسیب دیده و خطر فروریختن آن‌ها بیش‌تر است. برخی از تجهیزات صحی در ولسوالی‌های گیان پکتیکا و سپیری خوست آسیب دیده و بازسازی نشده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در گزارش آمده که سیلاب‌های ناگهانی نیز پُل‌ها و راه‌ها را تخریب کرده و این امر زنده‌گی روزمره و فعالیت‌های کمک‌رسانی را مختل کرده است. وضعیت نامطلوب جاده‌ها خطر تصادف‌های جاده‌یی و رسیدن به مناطق آسیب‌دیده را افزایش داده است.

در گزارش تأکید شده که به‌دلیل افزایش بیماری کولرا در مناطق آسیب‌دیده ولایت‌های پکتیکا و خوست به کمک‌های فوری از جمله تأمین آب آشامیدنی پاک نیاز است.

یک ماه از زمین‌لرزۀ ۵.۹ درجۀ ریشتری که در ۲۲ جون ولایت‌های جنوب‌شرقی پکتیکا و خوست را لرزاند، می‌گذرد و یک پس‌لرزه با قدرت ۴.۲ درجۀ ریشتر دو روز بعد از زمین‌لرزۀ اولی ولسوالی گیان پکتیکا را لرزاند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

زمین‌لرزۀ دیگر در ۱۸ ماه جولای که قدرت آن ۵.۱ درجه در مقیاس ریشتر بود، باری دیگر ولایت‌های خوست و پکتیکا را لرزاند. وزرات صحت عامه اعلام کرد که ۳۲ تن در نتیجۀ این زمین‌لرزه در پکتیکا و ۸ تن دیگر در خوست زخمی شده‌اند و بیش از ۴۰ خانه در خوست به‌شدت آسیب دیده است.

در هفته‌های اخیر به‌دلیل باران‌های شدید در ولایت‌های جنوب‌شرقی از جمله پکتیکا و خوست، سیلاب‌های ناگهانی نیز افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: