از آتش‌سوزی‌ جنگل‌ها تا سیلاب‌ و توفان‌های زیان‌مند، از برف‌باری‌های تابستانی تا زمین‌لرزه‌یی به‌شدت ۶.۱ درجۀ ریشتر، این همه خشم بی‌سابقۀ طبیعت افغانستان است که ام‌سال دامن‌گیر مردم شده و زیان‌های جبران‌ناپذیر را به‌ بار آورده است.

زمین‌لرزۀ شدید بامداد چهارشنبه بخش‌هایی از کشور را تکان داد، در ولایت‌های پکتیکا و خوست فاجعه خلق کرد و براساس آمارها، حدود ۱۰۰۰ تن در این رو‌ی‌داد غم‌ناک جان باخته و بیش از ۱۵۰۰ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

شماری از نهادهای خارجی و داخلی به‌منظور رسیده‌گی به آسیب‌دیده‌گان زمین‌لرزه، کمک‌های نقدی و غیرنقدی را عرضه کرده‌اند که تاکنون مقدار این کمک‌ها به ۱۵۳ میلیون افغانی، یک میلیون دالر و یک میلیون یورو رسیده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

اتاق صنایع و معادن افغانستان ۲۰ میلیون افغانی، شرکت هوایی کام‌ایر ۱۰ میلیون افغانی پول نقد و ۲۰۰۰ بوری آرد، راشدخان، بازی‌کن مشهور تیم ملی کریکت کشور ۲ میلیون افغانی، صرافان سرای شهزادۀ کابل ۲ میلیون افغانی، بنیاد خیریۀ قمر ۱۰ میلیون افغانی و محمدیوسف مهمند، یکی از تاجران ولایت کندهار ۹ میلیون افغانی را برای کمک به آسیب‌دیده‌گان زمین‌لرزه در ولایت‌های پکتیکا و خوست اختصاص داده‌اند.

شیرباز کمین‌زاده، رئیس اتاق صنایع و معادن افغانستان، می‌گوید: «و از همه سرمایه‌گذاران و صنعت‌کاران تشکری کنیم که با همه اخلاص و صداقت تا حالا حدود ۲۰ میلیون افغانی را به هم‌وطنان رنج‌دیدۀ ما که در اثر زلزله و مصایب طبیعی خساره‌مند شده‌، کمک کرده‌اند.»

روز گذشته مسئولان وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث از اختصاص ۱۰۰ میلیون افغانی به زلزله‌زده‌گان در پکتیکا و خوست خبر داد. شماری از کشورها و نهاد‌های خارجی نیز از رساندن کمک‌ها به آسیب‌دیده‌گان زلزله خبر داده‌اند.

کوریای جنوبی یک میلیون دالر و اتحادیۀ اروپا یک میلیون یورو را برای آسیب‌دیده‌گان اختصاص داده‌اند. یعقوب سلیمانی، دبیرکل جمعیت هلال‌احمر ایران نیز گفته که تیم ۱۸ نفرۀ امدادگران این سازمان را برای کمک به زلزله‌زده‌گان افغانستان اعزام کرده است و یک محمولۀ امدادی شامل ۱۰۰۰ تخته خیمه، ۱۰۵۰ بستۀ غذایی و ۲۰۰۰ تخته فرش را با هواپیمای ارتش به افغانستان ارسال کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در توییترش نوشته است که تاکنون کشور ایران دو هواپیما و شب گذشته کشور قطر یک هواپیمای مملو از مواد را برای کمک‌های بشری را فرستاده‌اند. به گفتۀ مجاهد، پاکستان نیز ۸ لاری پُر از مواد غذایی و اشیای مورد نیاز را از طریق زمین به ولایت پکتیکا ارسال کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به‌دنبال این کمک‌ها، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان امروز با خیمه، کمپل و سایر کمک‌های بشری به خوست و پکتیکا رفت. هم‌زمان با این، عرفان‌الله شرف‌زوی، مسئول مطبوعاتی جمعیت هلال‌احمر افغانستان، در توییترش نوشته که کمک‌های آنان نیز به محل رسیده است.

هم‌چنان ریاست صحت عامۀ کاپیسا برای زخمیان این روی‌داد ۵۰ هزار سی‌سی خون جمع‌آوری کرده و اتحادیۀ طبی اسلامی افغانستان نیز صبح امروز تیم رضاکارانش را برای درمان زخمیان به ولایت‌های خوست و پکتیکا فرستاده است.

لازم به یاد‌آوری‌ست که سخنگوی سازمان هم‌کاری‌های توسعۀ جهانی چین نیز گفته است که آنان با توجه به نیازهای مردم افغانستان آمادۀ ارسال کمک‌های اضطراری‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: