بامداد روز گذشته (چهارشنبه، اول سرطان) زمین‌لرزۀ شدیدی ولایت‌های پکتیکا و خوست را لرزاند که در نتیجۀ آن، بیش از ۱۰۰۰ تن جان باخته و حدود ۱۵۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. در این زمین‌لرزه، صدها خانه نیز ویران و مردم متحمل زیان‌های فراوان مالی شده‌اند.

مسئولان محلی پکتیکا می‌گویند که ۲۰۰۰ خانوادۀ آسیب‌دیده از زمین‌لرزه به کمک‌های فوری نیاز دارند.

محمدامین حذیفه، رئیس اطلاعات و فرهنگ پکتیکا، می‌گوید با وجود این‌که کمک‌های برخی نهادهای داخلی و بین‌المللی به مناطق آسیب‌دیده از زمین‌لرزه رسیده است؛ اما این کمک‌ها بسنده نیست. به گفتۀ او، خانه‌های مردم تخریب شده است و آنان به سرپناه و مواد غذایی و غیرغذایی اولیه به‌شدت نیاز دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سوی دیگر، باشنده‌گان ولسوالی گیان پکتیکا نیز می‌گویند که در اثر زمین‌لرزۀ بامداد روز گذشته اعضای خانواده‌های خود را از دست داده و شماری دیگر از اعضای خانواده‌های آنان زخمی شده‌اند.

آنان می‌افزایند که تاکنون هیچ کمکی از دولت یا نهادهای کمک‌کننده دریافت نکرده‌اند. باشنده‌گان ولسوالی گیان در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گویند که زنان و کودکان‌شان به‌دلیل نبود سرپناه روز و شب را زیر درختان سپری می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، باشنده‌گان ولسوالی سپیری ولایت خوست نیز می‌گویند که تاکنون کمکی دریافت نکرده‌اند و مردم به‌شدت به سرپناه و کمک‌های فوری نیاز دارند. آنان تأکید می‌کنند که اگر به‌طور فوری به مناطق آسیب‌دیده خیمه و مواد غذایی نرسد، احتمال دارد کودکان از گرسنه‌گی تلف شوند.

بشیراحمد عثمانی، رئیس اطلاعات و فرهنگ خوست، نیز نرسیدن کمک‌های کامل به مناطق آسیب‌دیده را می‌پذیرد؛ اما می‌گوید که کمک‌های اولیه امروز به این مناطق خواهد رسید.

گفتنی‌ست پس از زمین‌لرزۀ شدید در ولایت‌های پکتیکا و خوست که تلفات و زیان‌های مالی فراوانی به هم‌راه داشت، کارزارهای جمع‌آوری کمک به آسیب‌دیده‌گان در شماری از ولایت‌ها به‌راه انداخته شده‌ و شمار بسیاری از کشورها نیز برای کمک اعلام آماده‌گی و برخی از کشورها روند ارسال کمک‌ها را آغاز کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: