زمین‌شناسان عامل‌های شدت زمین‌لرزۀ مرگ‌بار در ولایت‌های پکتیکا و خوست را که تلفات و زیان‌های مالی فراوانی به بار آورده است، جنگ‌های شدید گذشته و دیگر عامل‌ها می‌دانند که سبب افزایش درزهای کمربندها و پلیت‌های زیرزمینی شده است.

آنان می‌گویند که در کمربندها و پلیت‌های زیرزمینی از کابل تا ولایت‌های جنوبی درز ایجاد شده است، به همین دلیل شدت زمین‌لرزه در ولایت‌های خوست، پکتیا و پکتیکا افزایش یافته است.

عبدالباقی رحمانی، استاد دانشکدۀ جیولوژی و معدن دانشگاه پولی‌تخنیک کابل، می‌گوید که در مجموع زمین‌لرزه در ولایت‌های جنوبی و شمالی شدید است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او بر گسترش فعالیت‌های اداره‌های مرتبط با روی‌دادهای طبیعی در این ولایت‌ها تأکید می‌کند و می‌گوید که این اداره‌ها باید به باشنده‌گان مناطق آسیب‌دیده معلومات ارائه کنند تا خانه‌های خود را به‌طور معیاری آباد کنند.

عبدالباقی رحمانی می‌افزاید: «این مناطق افغانستان از جنگ آسیب دیده‌اند. به باشنده‌گان این مناطق باید اطلاع‌رسانی شود که کدام مناطق بیش‌تر در معرض خطر اند تا مردم در مطابق با معیارهای انجنیری و نُرم‌های پذیرفته‌شده خانه بسازند؛ اما مردم از این موضوع آگاهی نداشتند.»

عبدالباسط رحمانی، دیگر استاد دانشکدۀ جیولوژی و معدن دانشگاه پولی‌تخنیک کابل، نیز می‌پذیرد که در برخی مناطق کمربندها و پلیت‌های زیرزمینی دارای درزهای خطرناکی‌اند و باید در این زمینه به مردم اطلاع‌رسانی شود که چه باید بکنند.

او می‌گوید با وجود این‌که زمین‌لرزه یک روی‌داد غیرقابل پیش‌گیری‌ست، اما مردم باید مانند شهروندان دیگر کشورها خود را با چنین روی‌دادهایی عیار کنند و از تدابیر احتیاطی کار گیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ او، زمین یک جسم زنده است که دارای پلیت و کمربند است؛ بنابر این، اداره‌های وابسته باید در این زمینه به مردم آگاهی‌دهی کنند که کدام منطقه بیش‌تر آسیب‌پذیر است. آقای رحمانی می‌افزاید: «تاکنون در جهان چنین وسیله وجود ندارد که بتواند وقوع زمین‌لرزه را پیش‌بینی کند.»

براساس معلومات، افغانستان جزوی کشورهایی‌ست که روی گسل‌های زمین‌لرزه قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود که در آینده این زمین‌لرزه‌ها در کشور افزایش یابد.

گفتنی‌ست که براساس معلومات مسئولان محلی امارت اسلامی، در زمین‌لرزۀ بامداد چهارشنبه در ولایت‌های پکتیکا و خوست بیش از ۱۰۰۰ تن کشته و حدود ۱۵۰۰ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: