ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی خبر داده است که کشورهای پاکستان، ایران و قطر محموله‌های کمکی‌شان را به آسیب‌دیده‌گان زمین‌لرزه در ولایت پکتیکا فرستاده‌اند.

مجاهد در توییترش نوشته که ۸ عراده موتر لاری حامل مواد غذایی و دیگر اقلام مورد نیاز از پاکستان از طریق زمین به ولایت پکتیکا رسیده است.

به گفتۀ مجاهد، دو چرخ‌بال حامل کمک‌های بشری کشور ایران نیز به افغانستان فرستاده شده است. سخنگوی امارت اسلامی افزوده که شب گذشته یک هواپیمای حامل کمک‌های بشری قطر نیز به کابل رسیده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

پیش از این، مقام‌های شماری از کشورهای دیگر نیز برای ارائۀ کمک‌ها به بازمانده‌گان قربانیان و آسیب‌دیده‌گان زمین‌لرزه در ولایت‌های خوست و پکتیکا اعلام آماده‌گی کردند.

در پی این زمین‌لرزه شماری از سازمان‌های بین‌المللی نیز اعلام کردند که برای رسیده‌گی به قربانیان و آسیب‌دیده‌گان این روی‌داد طبیعی، تلاش می‌کنند.

به تازه‌گی دولت جاپان اعلام کرده است که برای کمک به زلزله‌زده‌گان آماده‌گی می‌گیرد. سیجی کیهارا، دبیرکل کابینۀ دولت جاپان در یک نشست خبری گفته که دولت این کشور در حال هماهنگی و آماده‌گی برای کمک‌های فوری به زلزله‌زده‌گان افغانستان و ارزیابی وضعیت برای درک نیازهای آنان است.

زمین‌لرزۀ شب گذشته در ولایت‌های جنوب و شرق کشور صدها کشته و زخمی برجای گذاشته و خسارات هنگفت مالی نیز بر باشنده‌گان وارد کرده است. بربنیاد آخرین آمار مسئولان محلی، تنها در دو ولسوالی ولایت پکتیکا ۱۰۰۰ تن جان باخته و ۱۵۰۰ تن دیگر نیز زخم برداشته‌اند. مسئولان گفته‌اند که ارقام در حال افزایش است.

ابراز هم‌دردی نماینده‌گان آمریکا و سازمان ملل

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در توییترش با آسیب‌دیده‌گان زمین‌لرزه در افغانستان ابراز هم‌دردی کرده است. او نوشته که تیم سازمان ملل در افغانستان در حال بررسی نیازهای مردم و تأمین کمک‌های اولیه است.

توماس وِست، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای افغانستان، نیز گفته که از گزارش‌های مربوط به زمین‌لرزۀ «وحشت‌ناکی» که جان صدها افغان بی‌گناه را در خوست و پکتیکا گرفته، «به‌شدت غمگین» شده است. او افزوده است سازمان‌های امدادرسان پاسخ فوری را در اولویت دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، رینا امیری، نمایندۀ ویژۀ آمریکا در امور زنان و حقوق بشر افغانستان، شرایط در شرق این کشور را «فاجعه‌بار» خوانده است. امیری در توییترش تأکید کرده بحران انسانی که پیش از این در شرق افغانستان جریان داشت، با زمین‌لرزۀ اخیر به مراتب وخیم‌تر شده است.

پیش‌تر مقام‌های شماری از کشورهای دیگر نیز از وضعیت ولایت‌های زلزله‌زدۀ افغانستان ابراز تأسف کرده و گفته بودند که از وقوع این فاجعه شوکه شده‌اند. آنان بر ارسال کمک‌های موردنیاز کشورهای‌شان نیز تأکید کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: