محمدیونس مهمند، معاون نخست هیأت مدیرۀ اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، امروز در نشستی زیر نام «کنفرانس ملی سکتور خصوصی افغانستان» می‌گوید که با حاکم‌شدن امارت اسلامی، درآمدهای داخلی در بخش صادرات افزایش یافته است.

به گفتۀ معاون نخست هیأت مدیرۀ اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، درآمدهای داخلی در بخش صادرات سال گذشته به ۷۲۹ میلیون دالر می‌رسید؛ اما این رقم ام‌سال به یک میلیارد و ۹۶ میلیون دالر می‌رسد. آقای مهمند جلوگیری از فساد را عامل اصلی افزایش این درآمدها عنوان می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، ملا عبدالغنی برادر، معاون نخست رئیس‌الوزرای امارت اسلامی که در این نشست شرکت کرده، سکتور خصوصی را بازوی بزرگ امارت اسلامی می‌خواند و می‌گوید که جنگ ۴۰ ساله در افغانستان و فساد اداری در نظام گذشته، مانع رشد اقتصادی شده است.

به گفتۀ معاون نخست رئیس‌الوزرا، با روی‌کارآمدن امارت اسلامی زمینه برای سرمایه‌گذاری در کشور بیش‌تر شده است. او می‌افزاید که امارت اسلامی در تلاش است تا مشکلات بازرگانان را در بخش ترانسپورت و گمرکات حل کند.

معاون نخست رئیس‌الوزرای امارت اسلامی از بازرگانان و سرمایه‌گذاران افغان که در بیرون از کشور به‌سر می‌برند، می‌خواهد که برای سرمایه‌گذاری به افغانستان برگردند.

آقای برادر می‌افزاید که زمینۀ سرمایه‌گذاری به تمامی سرمایه‌گذاران در افغانستان فراهم است، امنیت وجود دارد و سرمایه‌گذاران افغان باید به‌جای کشورهای بی‌گانه، برای شهروندان‌شان در داخل کشور زمینۀ کار و پیش‌رفت را فراهم کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، شیرباز کمین‌زاده، رئیس اتاق صنایع و معادن افغانستان، تأمین امنیت برای بازرگانان و صنعت‌کاران را، از اولویت‌های لازمی می‌داند.

این در حالی‌ست که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی و وضع تحریم‌ها از سوی جامعۀ جهانی، علی‌رغم گزارش‌های سازمان‌های جهانی مبنی بر وخیم‌‌شدن اوضاع اقتصادی و بشری در افغانستان، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری از افزایش درآمدهای داخلی در بخش صادرات حرف می‌زند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: