مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان امروز نشستی را زیر نام «نشست ملی صادرات» به‌منظور تقدیر از شرکت‌های تجارتی که در یک سال گذشته محصولات بیش‌تری به بیرون از کشور صادر کرده‌اند، برگزار کردند.

محمدیونس مهمند، معاون نخست هیأت مدیرۀ اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، در این نشست می‌گوید که کشورهای همسایه باید تعرفه‌های خود بر کالاهای افغانی را کاهش دهند.

او به‌طور مشخص از کشور ایران خواست که در این زمینه توجه ویژه کند؛ زیرا به‌دلیل تعرفۀ بالا، تاجران افغان نمی‌توانند به این کشور کالاهای بسیاری صادر کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آقای مهمند می‌‌افزاید: «از کشورهای همسایه می‌خواهیم تا در مورد تعرفه بر کالاهای ما توجه جدی کنند؛ به‌ویژه از سفیر محترم ایران که در این‌جا حضور دارد، می‌خواهیم تا در این زمینه توجه کند. صادرات ما به ایران به میلیون‌ها می‌رسد؛ در حالی که واردات ما به میلیاردها می‌رسد.»

در همین‌ حال، شفیق‌الله عطایی، رئیس اجرایی اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، در این نشست از امارت اسلامی می‌خواهد که به مشکلات تاجران در گمرک‌ها توجه ویژه داشته باشد.

او می‌افزاید: «به مشکلاتی که ما در گمرک‌ها داریم، باید توجه صورت گیرد و به کالاهای آسیب‌پذیر نیز باید اولویت داده شود.» به گفتۀ آقای عطایی، در یک سال گذشته کالاهای مختلف به ارزش ۱.۹۶ میلیارد افغانی به بیرون از کشور صادر شده‌ است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، خان‌جان الکوزی، عضو اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گوید که تجارت صنایع دستی و قالین در کشور کاهش یافته‌ است و حکومت باید در این زمینه توجه جدی کند.

با این حال، مولوی صدراعظم، معاون وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، می‌گوید که حاصلات پسته ام‌سال در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش یافته است. او می‌افزاید: «حاصلات پستۀ کشاورزان ام‌سال به ۳۰ هزار تُن می‌رسد که ارزش آن تقریباً ۲۰ میلیون افغانی‌ست.»

گفتنی‌ست که اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان از ۱۱ سال به این‌سو «نشست ملی صادرات» را برگزار می‌کند که نشست ام‌سال ششمین نشست از این دست بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: