برای فراهم‌سازی سهولت‌های بازرگانی، ترانزیتی و گمرکی میان افغانستان و پاکستان، کمیسیونی به سطح بلند ایجاد شده است. هیأتی از امارت اسلامی که به پاکستان رفته بود، با بازگشت دوباره به کشور از ایجاد این کمیسیون خبر می‌دهد.

نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت تجارت و صنعت و عضو این هیأت، امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که با مقام‌های پاکستانی برای فراهم‌سازی سهولت‌ها در زمینه‌های بازرگانی و ترانزیت به توافق رسیده و برای عملی‌کردن آن کمیسیونی مشترکی ایجاد کرده‌اند.

سرپرست وزارت تجارت و صنعت می‌گوید که این توافق شامل عملی‌شدن دوبارۀ توافق‌ «ابتا» و فراهم‌سازی سهولت‌ها در زمینۀ تجارت و ترانزیت است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید که پس از این شهروندان افغانستان می‌توانند از طریق بندرهای کراچی و واگه کالاهای بازرگانی‌شان را دادوستد کنند. به گفتۀ او، تعرفه‌های گمرکی شماری از کالاهای افغانی معاف و شماری هم کاهش یافته است. او در بخشی از سخنانش در پیوند به کمک هند به افغانستان می‌گوید که هزاران تُن گندم کمک‌شده از سوی این کشور به افغانستان نیز از راه پاکستان انتقال داده می‌شود.

آقای عزیزی تأکید می‌کند که مشکلات در این زمینه‌ها تا ۸۰ درصد حل شده است و باقی هم در نشست‌های آینده حل خواهد شد. او نیز می‌گوید که پس از این کمیسیون ایجادشده از افراد بلندپایۀ دو طرف از امور بازرگانی و بندرها نظارت می‌کنند.

محمدیونس مومند، سرپرست اتاق‌ تجارت و صنایع و عضو هیأت اعزامی به پاکستان می‌گوید که بحث‌ها با مقام‌های پاکستانی به سود هر دو طرف بوده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

گفتنی‌ست در بخش ترانزیت و تجارت میان افغانستان و پاکستان هم‌واره مشکل وجود داشته و گمان‌ها بر این است که مقام‌های پاکستانی چالش‌های بازرگانی را به موارد سیاسی ربط می‌دهند. با آن‌که در حکومت‌های گذشته هم بارها در زمینه‌های بازرگانی توافق‌هایی میان دو کشور انجام شده؛ اما کامل عملی نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: