اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان امروز با پخش اعلامیه‌یی از کشورهای همسایه به‌شمول پاکستان، ایران، اوزبیکستان و ترکمنستان خواسته است که به دور از تعاملات و دیدگاه‌های سیاسی با افغانستان تجارت کنند تا به مردم آسیب نرسد.

این نهاد گفته است، تحولات پسین سیاسی در افغانستان روند تجارت با تمامی کشورهای جهان به‌شمول کشورهای همسایه که شریکان عمده در عرصۀ تجارت با افغانستان بودند، را متأثر و مختل کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در اعلامیه آمده که نبود روابط تجاری با کشورهای همسایه، روند عرضه و تقاضا در بازارهای افغانستان را متأثر کرده و بهای تمامی اجناس، به‌ویژه مواد اولیه و مواد نفتی، در بازارهای افغانستان افزایش یافته است. اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افزوده است که از ادامۀ چنین وضعیت نه‌تنها تاجران و عرضه‌کننده‌گان؛ بل‌که مصرف‌کننده‌گان نیز متضرر شده‌اند.این اتاق ابراز نگرانی کرده است که با فرارسیدن فصل زمستان، تقاضا برای مواد اولیه و مواد نفتی افزایش می‌یابد و عرضۀ این مواد بنابر مشکلات بانکی، بی‌ثبات‌بودن نرخ اسعار و کاهش روابط تجاری با کشورهای همسایه، در کم‌ترین میزان انجام می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری نیز گفته که عدم مراودات و تجارت میان افغانستان و کشورهای همسایه، روند واردات و عرضۀ مواد مورد نیاز در بازارهای افغانستان را شدید متأثر کرده است و احتمال می‌رود در آیندۀ نزدیک و فصل زمستان بهای مواد اولیه و مواد نفتی بیش‌تر افزایش یابد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: