براساس اطلاعات رسیده به سلام‌وطندار از برخی ولایت‌ها، ولسوالی‌هایی در بدخشان و پروان چندین ساعت نه به‌دست طالبان بوده‌ و نه به‌دست دولت.

طلب‌الدین قادری، عضو شورای ولایتی بدخشان به سلام‌وطندار می‌گوید، در ولسوالی‌های واخان، زیباک، اشکاشم و شغنان این ولایت هیچ درگیری صورت نگرفت و پیش از این‌که طالبان وارد ولسوالی شوند، نیروهای امنیتی منطقه را ترک کرده بودند.

این عضو شورای ولایتی بدخشان می‌افزاید که در ولسوالی‌های نام‌برده، چندین ساعت نه نیروهای امنیتی حضور داشتند و نه طالبان. به گفتۀ او، از آن‌جایی که ولسوالی‌ها بدون هیچ‌گونه درگیری به طالبان واگذار می‌شوند، جنگ وسیع روانی یا توافق سیاسی در سطح کلان ممکن است عامل این اتفاق باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

طلب‌الدین قادری می‌افزاید: «در واخان جنگ نشد، در زیباک هم جنگ نشد، در شغنان هم جنگ نشد؛ اما تا یک روز هم طالب در آن‌جا نبود و نیروهای دولتی نیز خود را از آن‌جا کشیدند. این اتفاق در چهار ولسوالی مرزی اتفاق افتاد. نمی‌دانم سیاست‌های کلان به این شکل بود یا جنگ روانی بسیار شدید بالای نیروهای دولتی تأثیر گذاشت.»روز گذشته مرکز ولسوالی شینواری پروان نیز پس از چند روز دوباره به‌دست طالبان افتاد. محمدحامد نیازی، فرمانده مرکز هماهنگی ولایت پروان به سلام‌وطندار گفته است که علت این عقب‌نشینی اجرای عملیات‌های هوایی نیروهای امنیتی بر مواضع طالبان در نزدیکی این ولسوالی بود.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

فرمانده مرکز هماهنگی ولایت پروان افزوده که ساختمان ولسوالی شینواری نه نزد طالبان است و نه نزد دولت، اما منابع محلی این ولایت گفته‌اند که به‌دلیل نبود پشتوانه در عقب جبهۀ جنگ و بخش‌های تصفیه‌شدۀ شینواری، ساختمان ولسوالی برای دومین بار به‌دست طالبان افتاده است.

از سوی دیگر، شماری از باشنده‌گان بدخشان نیز تأیید می‌کنند که طالبان حتی از سقوط ولسوالی خبر ندارند؛ اما نیروهای امنیتی منطقه را ترک می‌کنند. آنان نیز تأیید کرده‌اند که ساختمان این ولسوالی‌ها ساعت‌ها نه در اختیار طالبان بوده و نه دولت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: