کار ساخت «پارک صنعتی کوتل تخت»، نخستین پارک‌ صنعتی ولایت میدان‌وردک، امروز طی برنامه‌یی با حضور مسئولان امارت اسلامی آغاز شد. انعام‌الله سمنگانی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی، در این برنامه می‌گوید تجربۀ ۲۰ ساله نشان داده است که بی‌هماهنگی و هم‌کاری نمی‌توان کشور را به خودکفایی اقتصادی رساند.

سمنگانی می‌افزاید که صنعت در جهان امروزی نقش مهمی در پیش‌رفت یک کشور دارد و زمانی یک کشور به خودکفایی اقتصادی می‌رسد که در سکتور خصوصی و صنعت آن سرمایه‌گذاری شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او تأکید می‌کند که هرچند در نظام گذشته افغانستان پیش‌رفت چشم‌گیری در عرصۀ اقتصادی داشته، اما فساد اداری و نبود پشتی‌بانی از تولیدات داخلی، مانع پیش‌رفت سکتور خصوصی و صنعت کشور شده است و امارت اسلامی تلاش دارد تا کشور را به خودکفایی برساند.

او می‌گوید: «صنعت در جهان اقتصادی امروز خیلی مهم است و نقش بزرگی دارد و آن‌چنانی که باید پیش‌رفت می‌داشتیم، نداشتیم. دلیل آن هم این بود که پشتی‌بانی قوی و جدی سکتور صنعت را نداشتیم.»در همین حال، عبدالعظیم قریشی، رئیس عمومی پارک‌های صنعتی و امور صنایع، می‌گوید که این پارک صنعتی بر ۲۰۰ جریب زمین ساخته می‌شود. او می‌افزاید: «بیش از ۶۴ فابریکه/کارخانه در این پارک صنعتی کار خود را آغاز خواهد کرد و هیچ مانعی برای تاجران وجود ندارد.»

با این حال، نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت، می‌گوید که امارت اسلامی پس از قربانی‌های بسیار توانسته است امنیت را در کشور تأمین کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌افزاید که در تلاش‌اند تا با ایجاد چنین پارک‌های صنعتی، سکتور زراعت کشور را رُشد دهند و مواد خامی که در افغانستان است را در داخل کشور پروسس کنند. سرپرست وزارت صنعت و تجارت از مردم می‌خواهد که از تولیدات داخلی استفاده و برای تقویت آن از صنعت‌کاران پشتی‌بانی کنند.

از سویی هم، خان‌محمد سرفراز، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، می‌گوید که افغانستان در یک موقعیت خاص جغرافیایی قرار دارد و سرشار از منابع است. او می‌افزاید که اکنون اشغال در افغانستان تمام شده و زمان آن است تا برای بازسازی و پیش‌رفت اقتصادی کشور چنین گام‌ها برداشته شود.

با این همه، باشنده‌گان میدان‌وردک از آغاز کار ساخت نخستین پارک صنعتی در این ولایت ابراز خرسندی می‌کنند و می‌گویند که ساخت این پارک صنعتی، نقش مهمی در خودکفایی اقتصادی کشور دارد و سبب ایجاد فرصت‌های کاری به مردم نیز می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: