کانال قوش‌تیپه، یکی از بزرگ‌ترین کانال‌های کشور است که از دریای آمو در ولسوالی کلدار ولایت بلخ آغاز شده است و با عبور از دشت‌های حیرتان، ولسوالی‌های دولت‌آباد بلخ و آقچۀ جوزجان در ولسوالی اندخوی ولایت فاریاب پایان می‌یابد. این کانال ۲۸۵ کلیومتر طول، ۱۰۰ متر عرض و ۸۵ متر عمق دارد.

پروژۀ ملی کانال قوش‌تیپه امروز با حضور ملا عبدالغنی برادر، معاون نخست رئیس‌الوزرای امارت اسلامی، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی و شماری از سرپرست وزیران امارت اسلامی گشایش یافت.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

ملا عبدالغنی برادر، معاون نخست رئیس‌الوزرای امارت اسلامی، در مراسم گشایش کانال قوش‌تیپه می‌گوید که این کانال بزرگ‌ترین پروژۀ آبیاری در شمال افغانستان است. او می‌افزاید که با تکمیل‌شدن کار کانال قوش‌تیپه، افغانستان از لحاظ غله‌ها به خودکفایی خواهد رسید.

به گفتۀ معاون نخست رئیس‌الوزرای امارت اسلامی، کار ساخت این کانال ۵ سال را در بر خواهد گرفت و در امتداد این کانال بزرگ، کانال‌های کوچک دیگر نیز برای آبیاری زمین‌های زراعتی کشیده خواهد شد.

در همین حال، عبدالرحمان راشد، سرپرست وزارعت زراعت، آبیاری و مالداری، گشایش این کانال را یک دستاورد بزرگ می‌داند و می‌گوید که با ایجاد این کانال، شرایط برای کشاورزی بهتر خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت امارت اسلامی، در مراسم گشایش این کانال می‌گوید که با تکمیل‌شدن کار این پروژه، افغانستان نیاز به واردات گندم نخواهد داشت.

کانال قوش‌تیپه توسط شرکت انکشاف ملی ساخته می‌شود. این کانال ظرفیت آبیاری ۵۵۰ هزار هکتار زمین را دارد و در یک ثانیه ۶۵۰ مترمکعب آب را انتقال می‌دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: