Asset 1SWN

«صادرات افغانستان برای نخستین‌‌بار در تاریخ از مرز یک میلیارد دالر عبور کرد»

20211228_084938

انعام‌الله سمنگانی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی، در توییترش به نقل از نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت نوشته که صادرات افغانستان برای نخستین‌بار در تاریخ از مرز یک میلیارد دالر عبور کرده است.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت گفته است که تا دو روز پیش ارزش صادرات به یک میلیارد و ۵۰ میلیون دالر رسیده بود. آقای سمنگانی به نقل از نورالدین عزیزی نوشته است: «تنها در روزهای تحول صادرات کم شده بود، ولی حالا صادرات ما به حالت عادی جریان دارد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که مسئولان وزارت صنعت و تجارت روز گذشته به سلا‌م‌وطندار گفتند که ام‌سال صادرات افغانستان افزایش و واردات کاهش یافته است. مولانا زهیر، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت گفته که ام‌سال در مقایسه با سال گذشته صادرات افزایش یافته و به ارزش حدود یک میلیارد دالر محصولات داخلی به دیگر کشورها صادر شده است.

او افزوده که واردات ام‌سال کاهش یافته و به ارزش اندکی بیش‌تر از ۳ میلیارد دالر کالا به کشور وارد شده است. او عامل‌های افزایش صادرات را تلاش‌ها برای تجارت، بهبود وضعیت امنیتی و ایجاد تسهیلات در بندرها عنوان کرده و مهم‌ترین دلیل‌های کاهش واردات را نیز مشکلات در نظام بانکی خوانده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام