ده‌ها کارخانۀ تولیدی در ننگرهار فعال‌اند که قالین، قالین‌چه، غذای پرنده‌گان و برخی اقلام دیگر تولید می‌کنند. مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری ننگرهار می‌گویند که در چهار ماه گذشته ۴۰ درصد صادرات این کارخانه‌ها افزایش یافته است.

شاکر صافی، رئیس صادرات اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری ننگرهار به سلام‌وطندار می‌گوید که این ولایت تنها در یک ماه گذشته بیش از ۲۸ میلیون دالر درآمد از صادرات به‌دست آورده است. او علت افزایش صادرات را جلوگیری از قاچاق کالاهای تولیدی داخلی عنوان می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آقای صافی می‌افزاید که برای افزایش صادرات تلاش‌ها جریان دارد، اما او از مسئولان می‌خواهد که برای رفع چالش‌ها در برابر فعالیت کارخانه‌ها، اقدام کنند.

با این حال، تورملنگ، رئیس اتحادیۀ صنعت‌گران ننگرهار می‌گوید که فعالیت کارخانه‌ها و افزایش صادرات، زمینۀ کار را برای هزاران تن در این ولایت فراهم کرده است.


او می‌افزاید که اگر حکومت امارت اسلامی در این زمینه هم‌کاری کند، اقتصاد داخلی تا حدی به خودکفایی می‌رسد. به گفتۀ آقای ملنگ، افزایش صادرات از ننگرهار سبب شده است که میزان صادرات افغانستان در مقایسه با هر زمانی به بلندترین سطحش برسد.

هرچند شماری از باشنده‌گان ننگرهار از افزایش صادرات در وضعیت جاری ابراز خرسندی می‌کنند، اما می‌خواهند که تسهیلات بیش‌تر از این برای‌شان فراهم شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

نبود مواد اولیۀ کافی، چالش‌ها در تأمین برق موردنیاز و نبود ارتباط بازرگانان افغانستان با بازارهای بین‌المللی، از جمله مشکلاتی‌اند که مانع تولید و فروش کالاهای کشور می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: