بر اساس آخرین آمار رسمی پخش‌شده، زمین‌لرزه‌های پی‌هم و شدید در ترکیه و سوریه، تا کنون دست‌کم ۵۰۰۰ جان‌باخته و هزاران زخمی بر جای گذاشته است. عملیات نجات هنوز در شهرهای مختلف ترکیه ادامه دارد.

با این حال، تا کنون از قربانیان شهروندان افغانستان ساکن شهرهای زلزله‌زده‌ی ترکیه، آمار دقیق و رسمی‌ای پخش نشده است. شاداب ژکفر، یک تن از شهروندان افغانستان که در شهر مالاتیای ترکیه که در زمین‌لرزه به گونه‌ی جدی آسیب دیده، زندگی می‌کند، می‌گوید که شماری از مهاجران افغان زیر آوارها گیر مانده اند.

او به سلام‌وطندار می‌‌افزاید که تا کنون، نُه‌ تن از شهروندان افغانستان که او می‌شناخته، در این زمین‌لرزه زخم برداشته اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

شاداب ژکفر می‌گوید‌: «دوست‌های زیادی را از نزدیکی‌ شهرهای نوشهیر، اسماعیلیه و مالاتیا سراغ داریم که زیر آوار گیر مانده‌ اند. حداقل دو فامیل از دوست‌های ما هستند که هنوز زیر ساختمان‌ها گیر مانده اند، برای نجات شان اقدام شده؛ اما تا کنون از زیر آوار بیرون کشیده نشده اند.»

در کنار این، گفته می‌شود شماری از شهروندان افغانستان به ویژه آن‌هایی که در شهر هاتای ترکیه زندگی می‌کردند و در معرض آسیب زمین‌لرزه قرار داشتند؛ تا کنون از وضعیت آن‌ها خبری در دست نیست.

احمد بایواریث، از مسئولان یکی از انجمن‌های شهروندان افغانستان ساکن ترکیه به نام «ترکستان ایل‌لری»، به سلام‌وطندار می‌گوید که تیمی را از نشانی این انجمن برای ارائه‌ی کمک، به شهر هاتای فرستاده‌؛ اما به دلیل غیرفعال‌بودن شبکه‌های مخابراتی و اینترنت، تا کنون نتوانسته اند با شهروندان افغانستان ساکن این شهر تماس بگیرند.

او می‌افزاید: «خیلی از هم‌وطنان ما در شهر هاتای زندگی می‌کنند، تا کنون به ما هیچ منبع رسمی نگفته است که به چه تعداد آن‌ها زخمی یا هم شهید شده‌ اند. ما انجمنی در استانبول به نام ترکستان ایل‌لری داریم و از این طریق یک تیم را برای ارائه‌ی خدمات فرستاده‌ایم؛ اما تا کنون تیم ما هم به منطقه نرسیده؛ چون تقریباً ۱۶۰۰ کیلومتر راه است.»

گفتنی است که وزارت امور خارجه‌ی افغانستان، امروز با پخش اعلامیه‌ای از اعلام کمک ۱۰ میلیون افغانی به زلزله‌زدگان ترکیه و پنج میلیون افغانی نیز به زلزله‌زدگان سوریه، خبر داده است.

وزارت خارجه‌ نوشته است که تیم‌های نجات و صحی امارت اسلامی نیز در حال آماده‌باش اند تا در صورت نیاز، در عملیات نجات سهم‌ بگیرند و «به کمک برادران و خواهران ترک و سوری خویش برسند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

این وزارت هم‌چنان به ‌مأموریت دیپلماتیک خود در ترکیه هدایت داده است که در محدوده‌ی امکانات خویش، از هیچ گونه تلاش برای کمک به زلزله‌زدگان دریغ نکند و از افغان‌های مقیم ترکیه نیز خواسته است که از کمک به زلزله‌زدگان دریغ نکنند.

این زمین‌لرزه بامداد روز دوشنبه، ۱۷ دلو، با شدت ۷.۸ درجه‌ی ریشتر، محدوده‌ای بزرگ بخش‌های مرزی ترکیه و سوریه، دو کشور همسایه را لرزاند. طی ۲۴ ساعت گذشته سه بار زمین‌لرزه بخش‌هایی از ترکیه و سوریه را لرزانده است.

بر اساس آخرین آمار رسمی پخش‌شده، بیش از ۵۰۰۰ تن در زمین‌لرزه‌های ترکیه و سوریه جان باخته ‌و هزاران تن دیگر نیز زخمی شده اند. هم‌چنان هزاران خانه‌ی مسکونی تخریب شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: