وزارت امور خارجهی افغانستان، امروز (سه‌شنبه، ۱۸ دلو) با پخش اعلامیه‌ای از اعلام کمک ۱۰ میلیون افغانی به زلزله‌زدگان ترکیه و پنج میلیون افغانی نیز به زلزله‌زدگان سوریه، خبر داده است. 

در اعلامیه آمده است: «امارت اسلامی افغانستان یک بار دیگر مراتب تسلیت خویش را به برادران و مردمان مسلمان ترکیه و سوریه به خاطر زلزله‌ی شدید اخیر که تلفات جانی و خساراتی هنگفت مالی در پی داشت و آمار تلفات آن در حال افزایش است، ابراز می‌کند و در این زمان دشوار با برادران و خواهران خویش می‌ایستد ‌و بر مبنای هم‌دردی بشری و اخوت اسلامی، کمک ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ افغانی با زلزله‌زدگان ترکیه و ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ افغانی با زلزله‌زدگان سوریه را اعلان می‌کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

وزارت امور خارجه‌ نوشته است که تیم‌های نجات و صحی امارت اسلامی نیز در حال آماده‌باش اند تا در صورت نیاز، در عملیات نجات سهم‌ بگیرند و «به کمک برادران و خواهران ترک و سوری خویش برسند.»

این وزارت هم‌چنان به ‌مأموریت دیپلماتیک خود در ترکیه هدایت داده است که در محدوده‌ی امکانات خویش، از هیچ گونه تلاش برای کمک به زلزله‌زدگان دریغ نکند و از افغان‌های مقیم ترکیه نیز خواسته است که از کمک به زلزله‌زدگان دریغ نکنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

این زمین‌لرزه بامداد روز دوشنبه، ۱۷ دلو، با شدت ۷.۸ درجه‌ی ریشتر، محدوده‌ای بزرگ بخش‌های مرزی ترکیه و سوریه، دو کشور همسایه را لرزاند. طی ۲۴ ساعت گذشته سه بار زمین‌لرزه بخش‌هایی از ترکیه و سوریه را لرزانده است.

بر اساس آخرین آمار رسمی پخش‌شده، بیش از ۵۰۰۰ تن در زمین‌لرزه‌های ترکیه و سوریه جان باخته ‌و هزاران تن دیگر نیز زخمی شده اند. هم‌چنان هزاران خانه‌ی مسکونی تخریب شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: