به دنبال پخش ویدیویی از لت‌وکوب یک جوان از سوی نیروهای امارت اسلامی در «چهارراه صدارت» شهر کابل، شماری از پایتخت‌نشینان، با گلایه از چه‌گونگی برخورد نیروهای امارت اسلامی با شهروندان، می‌گویند که نیروهای امارت اسلامی، گاهی با شهروندان برخوردی توهین‌آمیز دارند.

صالح‌محمد، باشنده‌ی «چهارراه صدارت» شهر کابل، می‌گوید که چند شب پیش، هنگامی که با برادرش در منطقه‌ی «پنج‌صدفامیلی» خیرخانه، قدم می‌زدند، نیروهای امارت اسلامی، گوشی برادرش را به زور بازرسی کرده اند. او می‌افزاید: «چند شب پیش در ساحه‌ی پنج‌صدفامیلی، من و برادرم را ایستاد کرد و موبایل برادرم را گرفت و گفت رمزش را باز کن؛ هرچه برادرم می‌گوید که در این موبایل چیزهای شخصی من است و نمی‌شود که بازش کنم؛ اما می‌گفت که نه، باز کن. بالاخره با جنجال موبایل را باز کرد و عکس فامیلی و چیزهای شخصی را هم دید. از دست ما چیزی برنیامد که بگوییم. اگر می‌گفتیم، ما ملامت می‌شدیم و شاید ما را لت‌وکوب می‌کرد، … این مشکلات را امارتی‌ها دارند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

همین گونه، حمیرا، دیگر باشنده‌ی شهر کابل، می‌گوید که بارها گواه برخورد نادرست نیروهای امارت اسلامی با زنان، در سطح شهر بوده است. او می‌افزاید: «آن روز خودم در کهنه‌فروشی کار داشتم، یک موتر مثل امارتی، به یک زن بیگانه می‌گفت که چادرت را صحیح بپوش! من این وضعیت را دیدم و این بسیار رنج‌آور است. خانم‌هایی را می‌بینم که همه‌ی شان در خانه به مشکلات روانی مبتلا شده اند.»

پیش از این، محتسبی از ریاست امر به ‌معروف و نهی ‌از منکر بلخ در شهر مزارشریف، مرکز این ولایت، یک راننده‌ی تکسی را به دلیل انتقال‌دادن مسافر زن، لت‌وکوب کرده است. عاکف مهاجر، سخن‌گوی وزارت امر به‌ معروف و نهی از منکر، به سلام‌وطندار می‌گوید که این محتسب به دلیل توهین به راننده‌ی تکسی، بازداشت شده است. او می‌افزاید: «در باره‌ی بلخ، هنگامی که به ما معلومات رسید، همان وقت از طرف رهبری وزارت، به ریاست وظیفه سپرده شد تا آن محتسبی که با مردم برخورد نادرست می‌کند را بازداشت کند. آن‌ها را به قانون سپردیم و اگر مردم عام از نیروهای امنیتی شکایت داشته باشند، می‌توانند به وزارت امر به معروف و نهی از منکر، مراجعه و شکایت شان را ثبت کنند.»

با وجود شکایت‌ها از برخورد نادرست نیروهای امارت اسلامی با شهروندان، عبدالنافع تکور، سخن‌گوی وزارت امور داخله، تأکید می‌کند که امارت اسلامی، به هیچ فردی اجازه‌ی آزارواذیت شهروندان را نخواهد داد. او می‌افزاید: «هر فردی که بر شهروندان ظلم و ستم کند، از سوی امارت اسلامی بازداشت و به پنجه‌ی قانون سپرده می‌شود. این فرد چه داخل نظام یا فردی عادی باشد، امارت اسلامی اجازه‌ی این کار را به کسی نخواهد داد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، کارشناسان امور اجتماعی، می‌گویند که هر گونه برخورد غیرحرفه‌ای نیروهای امارت اسلامی با شهروندان، می‌تواند سبب ایجاد فاصله میان مردم و حکومت شود و بحران مشروعیت داخلی را تقویت کند. بسم‌الله یاوری، کارشناس امور اجتماعی، می‌گوید: «در ۲۰ سال دوره‌ی جمهوری در افغانستان، مردم مشق دموکراسی، حقوق شهروندی و فعالیت‌های اجتماعی را تجربه کرده اند. با این حال، برخورد نیروهای امارت اسلامی با شهروندان، یک برخورد بدوی است. حکومت مجبور است و اگر می‌خواهد که مشروعیت داخلی کسب کند، نیاز دارد به اندیشه و نوع پوشش مردم و به تنوع فرهنگی در کشور، احترام بگذارد.»

گفتنی است که هرازگاهی، از برخورد نادرست نیروهای امارت اسلامی در مسیر شاه‌راه‌ها و ایست‌های بازرسی، گزارش شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: