ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان و معین امور نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، عصر امروز (یک‌شنبه، هشتم حوت/اسفند) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که نیروهای امارت اسلامی در جریان عملیات پاک‌سازی و بازرسی خانه‌های مشکوک در دو روز گذشته در کابل، ۶ فرد وابسته به گروه دولت اسلامی یا داعش، ۹ آدم‌ربا و ۵۳ دزد حرفوی را بازداشت کرده‌اند و مقداری سلاح نیز به‌دست آن‌ها افتاده است.

آقای مجاهد می‌افزاید که در جریان این عملیات که در مناطق مختلف شهر کابل انجام شده، مقداری سلاح نیز به‌دست آمده است. به گفتۀ او، در دو روز گذشته ۴۴۱ میل سلاح که شامل کلاشینکوف، کرینکوف، کلکوف، ام‌‌شانزده، ام‌فور، تفنگچه، کربین، راکت‌انداز، پیکا، دهشکه، درازنوف، نارنجک‌انداز و یازده‌تکه می‌شوند، با بیش از ۶۰ هزار فیر گلولۀ مختلف‌النوع به‌دست آمده است.

سخنگوی امارت اسلامی تأکید می‌کند که نیروهای آنان در جریان این عملیات ۱۳ تُن باروت، ۳ دستگاه دوربین پهپادی، ۴ عرادۀ واسطۀ رنجر و ۴۴ عراده موتر دیگر دولتی را هم‌چنان ضبط کرده‌اند. او می‌افزاید که در جریان بازرسی خانه‌ها پولیس‌های زن نیز نیروهای آنان را هم‌راهی می‌کنند و این عملیات زیر نظر خطیبان مسجدها و وکیلان گذر انجام می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آقای مجاهد می‌گوید که در جریان عملیات پاک‌سازی در کابل، دو تن از چنگ آدم‌ربایان رها شده‌اند و دو دختر نوجوان از یک خانه که دست‌‌وپای‌شان از مدت‌ها به این‌سو به زنجیر بسته شده بود، شناسایی و عاملان آن بازداشت شده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد هدف از راه‌اندازی عملیات پاک‌سازی و بازرسی خانه‌ها در شهر کابل و ولایت‌های هم‌جوار آن را، بازداشت دزدان و آدم‌ربایان عنوان می‌کند و می‌افزاید که نتیجۀ این عملیات را به‌ویژه در شهر کابل که از دو روز به این‌سو آغاز شده است، در تأمین امنیت پایتخت پُردستاورد می‌داند.

به گفتۀ مجاهد، این عملیات جریان دارد و در روزهای آینده دربارۀ دستاوردهای آن معلومات ارائه خواهد شد. این در حالی‌ست که نیروهای امارت اسلامی از روز جمعه به این‌سو بازرسی خانه‌به‌خانه را در کابل و ولایت‌های هم‌جوار آن آغاز کرده‌اند و این موضوع سبب نگرانی مردم شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، سخنگوی امارت اسلامی تأکید می‌کند که هدف عملیات پاک‌سازی و بازرسی خانه‌ها تأمین امنیت مردم، بازرگانان، پزشکان و استادان دانشگاه‌هاست. او از شهروندان کشور به‌ویژه باشنده‌گان کابل می‌خواهد که در این عملیات با نیروهای امنیتی امارت اسلامی، هم‌کار باشند.

مجاهد: زنان برای سفر از افغانستان نیاز به محرم دارند

از سویی هم، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در این نشست می‌گوید که محرم برای زنانی که قصد سفر از افغانستان را دارند، ضروری‌ست. او در پاسخ به این پرسش که آیا دختران بدون محرم می‌توانند به بورسیۀ تحصیلی بروند، می‌افزاید که حضور محرم در سفرهای بیرون از کشور برای زنان یک «حکم شرعی» است.

مجاهد تأکید می‌کند که مناسک حج، یکی از فرایض اسلام است؛ اما برای زنان بدون محرم فرض نمی‌شود. به گفتۀ او، محرم برای زنان ضروری‌ست و امارت اسلامی افغانستان تلاش می‌کند برای کسانی که به بورسیۀ تحصیلی به بیرون از کشور می‌روند، راه‌های «محرم و مشروع» پیدا کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

سخنگوی امارت اسلامی می‌افزاید کسانی که «عذری» نداشته باشند، نیز اجازۀ سفر به بیرون از کشور را ندارند. او می‌گوید که پناه‌جویان افغانستان در کشورهای خارجی در وضعیت بد و بی‌سرنوشتی به‌سر می‌برند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: