از حوالی صبح روز گذشته بخش‌هایی از ​ شهر کابل، پایتخت کشور چهرۀ نظامی به خود گرفته است و نیروهای امارت اسلامی بازرسی خانه‌به‌خانه را آغاز کرده‌اند. با این حال، شماری از پایتخت‌نشینان از بازرسی خانه‌‌های‌شان توسط نیروهای امارت اسلامی شکایت دارند و با ابراز نگرانی می‌گویند که بازرسی خانه‌به‌خانه در میان مردم و خانواده‌ها به‌ویژه زنان و کودکان، ترس و نگرانی ایجاد کرده است. به گفتۀ آنان، بیش‌تر تجهیزات وابسته به دولت پیشین از سوی نیروهای امارت اسلامی ضبط می‌شود و مورد بازپرس قرار می‌گیرد.

یک تن از باشنده‌گان کابل به سلام‌وطندار می‌گوید: «از دی‌شب به این‌سو نیروهای امارت اسلامی خانه‌ها را یکی‌یکی تلاشی می‌کنند. جمپرهای پلنگی، کفش‌های نظامی و هرچه که باشد، سر مردم به زور پیدایش می‌کنند. مردم هم ترس دارند و خیلی نگران‌اند، هیچ معلوم نیست که این‌ها چه می‌خواهند.» باشنده‌گان کابل از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهند که موجب ایجاد ترس و وحشت در میان غیرنظامیان و مردمان عادی نشوند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

یک تن دیگر از باشنده‌گان کابل نیز به سلام‌وطندار می‌گوید: «باید بگویم که بسیار به‌صورت عجولانه وارد خانه‌های مردم می‌شوند و کوشش‌شان این است که زن و فرزند مردم را بترسانند. اگر هر چیزی مربوط به نظام فعلی و گذشته می‌توانند او را بیایند و از خانه‌های مردم ببرند، اما مردم را به وحشت و دهشت نیندازند. تقاضای ما از مسئولان امارت اسلامی همین است که لطفاً دربارۀ مردم دقت کنند و متوجه نیروهای خود باشند که بی‌بندوباری نکنند.»

این در حالی‌ست که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان، روز گذشته با پخش اعلامیه‌یی در توییترش اعلام کرد که نیروهای امنیتی وزارت‌های دفاع ملی و امور داخله و ریاست استخبارات امارت اسلامی، عملیات‌ پاک‌سازی گسترد‌ه‌یی را در شماری از مناطق کابل و ولایت‌های هم‌جوار آن به ریاست ملا محمدفاضل مظلوم، معاون وزارت دفاع آغاز کرده‌اند. در اعلامیه آمده است که هدف از راه‌اندازی عملیات‌ پاک‌سازی در این مناطق، بازداشت و ازبین‌بردن کسانی که در دزدی، آدم‌ربایی، ویران‌گری و دیگر جرم‌ها دست دارند‌ و پیش از این توسط نیروهای امنیتی امارت اسلامی شناسایی شده‌اند، خوانده شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در اعلامیه تأکید شده است که در جریان این عملیات‌ به غیرنظامیان و خانه‌های آن‌ها آسیب نخواهد رسید و تمامی تدابیر احتیاطی در نظر گرفته شده است. امارت اسلامی از باشنده‌گان این مناطق خواسته است که در شناسایی و بازداشت مجرمان و متهمان و دادن معلومات دربارۀ آن‌ها، با نیروهای امنیتی هم‌کاری کنند؛ زیرا به گفتۀ حکومت، این عملیات برای بهبود امنیت آن‌ها، باشنده‌گان کابل، بازرگانان و دیگر شهروندان کشور راه‌اندازی شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: