شماری از مالکان این مکان‌ها می‌گویند‌، با آن‌که هزینه‌های گزافی را صرف ساخت تالارها و مهمان‌خانه‌ها‌یشان کرده‌، اما به‌دلیل بروز تحولات پسین در کشور و گسترش بیماری کووید ۱۹ هیچ درآمدی نداشته‌اند و کاروبارشان با رکود روبه‌رو شده است.

محمدناصر نوری، مالک یکی از مهمان‌خانه‌های شهر قلعۀ‌نو، مرکز ولایت بادغیس است. او می‌گوید که میلیون‌ها افغانی هزینه کرده است تا این مهمان‌خانه را بسازد و از همین طریق کسب درآمد کند، اما بیش از سه ماه می‌شود که به‌دلیل بروز تحولات پسین و هم‌چنان گسترش ویروس کرونا هیچ‌ درآمدی نداشته و متضرر شده است.

محمدناصر می‌افزاید: «متأسفانه در این اواخر با جنگ‌ها و ناامنی‌ها بسیار با مشکل مواجه شده‌ایم. فرض کنیم که اگر ما در یک ماه ده هزار افغانی عاید داشتیم، حالا ده هزار چی که یک‌هزار هم بسیار با مشکل در بعضی ماه‌ها می‌شود و در بعضی ماه‌ها که هیچ نمی‌شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در کنار محمدناصر، شمار دیگری از مالکان مهمان‌خانه‌ها و تالارهای پذیرایی این ولایت می‌گویند که آنان نیز کاروبار مناسبی ندارند و در وضعیت بد اقتصادی قرار دارند.

غلام‌فاروق، مالک یکی از تالار‌های پذیرایی شهر قلعۀنو می‌گوید: «در قلعۀنو موضوع تالار و تالارداری چالش آن‌چنانی ندارد، به‌دلیل این‌که مردم ما و شما نظر به دیگر ولایت‌ها فقیرتر اند و یک تعدادی که اگر محافل می‌گیرند، عاید آن هم خوب نیست. در گذشته خوب بود ماه ده هزار یا بیش‌تر و کم‌تر عاید می‌شد، حالا که حدود یک‌سال می‌شود عایدی نداریم و کارگری که داریم، همه بی‌کار اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مالکان تالارها و مهمان‌خانه‌های پذیرایی شهر قلعۀ‌نو، از مسئولان امارت اسلامی این ولایت می‌خواهند که به مشکلات آنان رسیده‌گی کنند. نظرمحمد، شهردار قلعۀنو در این باره می‌گوید که مطابق شریعت اسلامی تلاش می‌کنند پس از رفع چالش‌های سیاسی و اقتصادی، زمینۀ کار را برای همۀ شهروندان کشور فراهم کنند.

براساس گفته‌های مالکان هوتل‌ها و تالارهای پذیرایی در بادغیس، هم‌زمان با محدودشدن فعالیت‌ آنان، صدها تن نیز در این ولایت بی‌کار شده‌اند و در وضعیت بد اقتصادی به‌سر می‌برند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: