تشدید حمله‌های طالبان بر مواضع دولت از دو ماه به این‌سو وضعیت در کشور را پیچیده کرده و وضعیت نابسامان را به‌میان آورده است. داغ‌شدن میدان‌های نبرد، وخامت وضعیت امنیتی، سقوط پی‌هم ولایت‌ها و افزایش خشونت از سوی طالبان، شهروندان کشور را سراسیمه و زنده‌گی مردم را از روال عادی بیرون کرده است.

وضعیت جاری کشور جوانان نامزدشده را وا داشته است که پیش از وخیم‌ترشدن وضعیت، مراسم عروسی‌شان را بدون هیچ برنامۀ از پیش تعیین‌شده برگزار کنند. مسئولان اتحادیۀ هوتل‌داران شهر کابل در این باره می‌گویند که برگزاری مراسم عروسی در یک ماه پسین به‌دلیل مبهم‌بودن وضعیت، افزایش یافته است.  

نادر قرغه‌یی، رئیس اتحادیۀ هوتل‌داران شهر کابل به سلام‌وطندار می‌گوید، «کابل نسبت به ولایت‌های دیگر خوب‌تر است و بیروبار مردم بیش‌تر است. دلیل این چندین موضوع بوده می‌تواند یکی مشکلات امنیتی‌ست که مردم در یک سردرگمی قرار گرفته‌اند. آفاتی که از طریق شبکه‌های اجتماعی در مورد وضعیت ولایت‌ها نشر می‌شود و موضوعات امنیتی تأثیر زیادی روی روحیۀ مردم گذاشته است.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، شماری از هوتل‌داران شهر کابل نیز با تأیید این موضوع می‌گویند که از یک ماه به این‌سو و هم‌زمان با بدترشدن وضعیت امنیتی کشور، برگزاری مراسم عروسی در این هوتل‌ها چندین برابر شده است و در یک شبانه‌روز سه تا چهار عروسی در این هوتل‌های بزرگ برگزار می‌شود.

سیدوحیدالله هاشمی، یکی از هوتل‌داران شهر کابل می‌گوید، «زیاد دوست‌هایی که نامزد هستند مجبور هستند که به‌خاطر مشکلات اقتصادی و موضوعات امنیتی که اگر مشکلات دیگری به‌میان آید، این مسأله دوام‌دار می‌شود. مشکلات زیادترش را که ما ارزیابی می‌کنیم، ناامنی‌ست که واقعاً مردم ناامید اند. به این دلیل محافل بیش‌تر شده و وضعیت امنیتی واقعاً تأثیر منفی گذاشته است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

احسان که به تازه‌گی ازدواج کرده است، می‌گوید که به‌خاطر هراس از بدترشدن وضعیت کشور، بدون آماده‌گی قبلی عروسی‌اش را برگزار کرده است؛ در حالی ‌که برنامه‌‌های زیادی برای برگزاری هرچه بهتر عروسی‌اش داشته است.

او می‌گوید، با آن‌که پول کافی برای عروسی‌اش نداشته، اما ناگزیر شده است تا با گرفتن پول از آشنایانش عروسی‌اش را برگزار کند. «ما عروسی خود را وقت‌تر از زمان معینه آن برگزار کردیم؛ چون با گذشت هر روز اوضاع خراب‌تر می‌شود و سقوط ولایت‌ها نگرانی‌های زیادی را میان مردم شهر کابل ایجاد کرده است. ما هم متأثر از این بودیم.»

به‌میان‌آمدن وضعیت جنگی تمام فعالیت‌ها را در هاله‌یی از ابهام قرار داده است و هنوز روشن نیست که وضعیت نابسامان کشور به کجا کشانده خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: