وزارت امور خارجه‌ی امریکا در اعلامیه‌ای تازه از ایجاد یک صندوق ویژه برای حفظ و سرمایه‌گذاری دارایی‌های بسته‌شده‌ی افغانستان خبر داده است.

در اعلامیه آمده است که حدود ۳.۵ میلیارد دالر از دارایی‌های بسته‌شده‌ی افغانستان به این صندوق تازه ایجادشده زیر نام «افغان فند» سپرده خواهد شد.

حکومت امریکا گفته است که از وجوه این صندوق به سود مردم افغانستان و تسویه‌ی بدهکاری‌های بین‌المللی افغانستان استفاده خواهد شد؛ اما امارت اسلامی به گونه‌ی مستقیم به آن دست‌رسی نخواهد داشت.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در بخشی از اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا آمده است: «در صندوق زیر نام افغان فند ۳.۵ میلیارد دالر از دارایی‌های مسدودشده‌ی افغانستان نگه‌داری خواهد شد که از آن برای ثبات اقتصادی و اهداف ویژه در افغانستان استفاده خواهد شد.»

این صندوق از سوی امریکا، سوئیس و شماری از کارشناسان افغان ایجاد شده است و در بانک «سی‌آی‌ایس» سویس حساب دارد. در اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا گفته شده است که دارایی‌های بسته‌شده‌ی افغانستان در کشورهای دیگر نیز در آینده به این صندوق واریز خواهد شد.

از سوی دیگر، کارشناسان مسائل اقتصادی از طرح امریکا برای سپردن دارایی‌های بسته‌شده‌ی افغانستان به یک بانک سوئیسی استقبال می‌کنند و آن را برای نظام بانکی و مالی کشور مفید می‌دانند.

آنان در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گویند که اگر این طرح عملی شود، بحران اقتصادی و نقدینگی افغانستان حل خواهد شد.

به گفته‌ی آنان، با سپردن بخشی از دارایی‌های بسته‌شده‌ی افغانستان به یک بانک سوئیسی مشکلات حواله‌ی بانک‌های خصوصی نیز حل شده است و روابط بانک‌های بین‌المللی با بانک‌های افغانستان تقویت خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، امارت اسلامی در مورد این که آیا در رابطه به سپردن بخشی از دارایی‌های افغانستان به یک بانک سوئیسی با آنان مشورت شده یا خیر، چیزی نمی‌گوید.

با این حال، بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار از امریکا می‌خواهد که تمام دارایی‌های بسته‌شده‌ی افغانستان را آزاد کند.

گفتنی است که حکومت امریکا گفته است تا زمانی که بانک مرکزی افغانستان برخی از شرایط را برآورده نکند، دارایی‌های مسدودشده را به این بانک تحویل نخواهد کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: