روزنامهٔ واشنگتن پُست به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داده است که ادارهٔ جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، با رهبری امارت اسلامی روی طرحی کار می‌کند که افغانستان بتواند به دارایی‌های بسته‌شدۀ بانک مرکزی دست‌رسی پیدا کند.

واشنگتن پُست گفته که هدف از این کار، رسیده‌گی به بحران بشری و گرسنه‌گی در افغانستان است و امارت اسلامی از این ذخایر برای اهداف دیگر استفاده کرده نخواهند توانست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به نقل از گزارش، مقام‌های آمریکایی راه‌کاری را مطرح کرده‌اند که مسئولان بانک مرکزی با استفاده از این ذخایر، ثبات و رونق را به اقتصاد افغانستان بازگردانند.

در گزارش تأکید شده که افغانستان هم‌اکنون با فاجعهٔ بشری روبه‌روست و دولت آمریکا بخشی از این وضعیت است؛ زیرا حکومت بایدن میلیارد‌ها دالر دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را منجمد و افزون بر این، بر سکتور بانکی این کشور، تعزیرات وضع کرد.

واشنگتن پُست هم‌چنان گفته است که مقام‌های آمریکایی از پیش‌رفت گفت‌وگو‌ها با مقام‌های امارت اسلامی در زمینه خوشبین استند، اما با آن‌هم گفته‌اند که هنوز موانع وجود دارد تا بخشی از دارایی افغانستان به مردم آن کشور انتقال یابد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحدۀ آمریکا، دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان که در این کشور نگه‌داری می‌شد را بسته کرد. جو بایدن در ماه فبروری فرمانی را امضا کرد که نیمی از این دارایی‌ها به خانواده‌های قربانیان یازدهم سپتامبر اختصاص ‌یابد.

حکومت امارت اسلامی این تصمیم را نادرست خواند و بارها خواهان آزادسازی این پول‌ها شد. مقام‌های شماری از کشورها و نهادهای بشری نیز، از این فرمان انتقاد کردند و گفتند که این دارایی‌ها از شهروندان افغانستان است و باید به آنان اختصاص یابد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: